reklama

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie wydarzeń [część druga]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Józef Mierzwiński

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie wydarzeń [część druga] - Zdjęcie główne

foto Józef Mierzwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co działo się przez ostatni rok w naszych gminach? Przedstawiamy drugą część podsumowania zdarzeń - kryminalnych, politycznych, związanych ze zdrowiem i z pieniędzmi.
reklama

 

 
 

Powiat Ząbkowicki. Przypominamy najważniejsze wydarzenia minionego roku. Dzisiaj pod lupę bierzemy marzec i kwiecień.

MARZEC

Choć 28 lutego zanotowano 10 przypadków covid-19 w powiecie, to już 1 marca przypadek był tylko jeden. 1 marca przed godz. 20 w Jemnej wybuchł poważny pożar. Gdy strażacy dojeżdżali na miejsce zdarzenia, widzieli ogień na wysokości kalenicy dachu budynku mieszkalnego. Stwierdzili, że doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Z uwagi na stopień rozwinięcia pożaru oraz wysoką temperaturę całego prze wodu kominowego istniało realne zagrożenie przeniesienia się ognia na drewniane elementy konstrukcyjne obiektu. Akcja gaśnicza trwała ponad 4 godziny.
Płonie sadza w kominach

Na policję zgłosił się mężczyzna z powiatu ząbkowickiego, który za pośrednictwem portalu internetowego zakupił telefon  komórkowy, rzekomo od kobiety z powiatu wodzisławskiego. Wpłacił na podane przez nią konto zaliczkę w kwocie 320 zł, a resztę pieniędzy miał dopłacił kurierowi podczas odbiorze przesyłki. Po rozpakowaniu paczki okazało się, że w środku zamiast telefonu komórkowego była... kłódka.

Nie brakowało pijanych kierujących - 5 marca na przykład w Strąkowej policjanci zatrzymali 35-latka z powiatu ząbkowickiego, który podróżował motorowerem mając w organizmie 3,4 promila alkoholu!

7 marca z okazji Dnia Kobiet w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbył się koncert wokalisty oraz kompozytora Janusza Radka. 

Marceli C. poczytalny! Biegli wydali wreszcie opinię dotyczącą poczytalności Marcelego C., który w nocy z 8 na 9 grudnia 2019 r. zabił mamę, tatę i braciszka. Według tej opinii osiemnastolatek był poczytalny w chwili popełnienia przestępstw i nadal jest poczytalny. Prokuratura jednak nie kończy postepowania, bo czeka jeszcze na opinię biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra J. Sehna w Krakowie, które wskażą jego motywację.

Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała prawie 3,5 mln zł na montaż energooszczędnego oświetlenia. 

Statuetki Krzywych Wież wyjątkowo zostały przyznane bezkonkursowo, w dowód wdzięczności i uhonorowania dla tych, dla których rok 2020 był niezwykle trudny i wymagał nadludzkiego wysiłku i zaangażowania w ratowanie życia ludzkiego. 10 marca burmistrz Marcin Orzeszek wręczył statuetki „Ząbkowickie Krzywe Wieże” jako nagrody specjalne pracownikom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Pomoc Doraźna” w Ząbko wicach Śląskich oraz pracownikom Szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich.

Ponad milion dla Kubusia Puchatka - Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok świdnickiego sądu okręgowego w sprawie nieprawidłowości przy przekazywaniu przez gminę Ząbkowice Śląskie dotacji w latach 2011-2015 na dzieci uczęszczające do Niepublicznego Przedszkola Kubuś Puchatek. Samorząd musi wypłacić placówce ponad 1,2 mln zł.
Gmina przegrała milionowy proces z Kubusiem Puchatkiem

Nieprawidłowości przy przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Bardo stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza uznając odwołanie ENERIS Surowce S.A. w tej sprawie. Gmina ma zapłacić spółce 18,6 tys. złotych.

78-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego wpuściła do domu fałszywego pracownika poczty, który miał wypłacić jej dodatek do emerytury. Mężczyzna wykorzystując nieuwagę kobiety poruszającej się na wózku inwalidzkim ukradł z jej komody 40 tys. zł. Z kolei 27-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego będąc na terenie jednego z państw Unii Europejskiej dostał ofertę kupna samochodów osobowych marki Mitsubishi i Audi. Nasz mieszkaniec dał sprzedającemu zaliczkę w kwocie 8,3 tys. euro (ok. 37 tys. zł) i nie otrzymał ani samochodów, ani zwrotu pieniędzy.
Fałszywy listonosz ukradł inwalidce oszczędności życia

Bezczelna okazała się 32-letnia złodziejka. To mieszkanka Dzierżoniowa, która przyjeżdżała do nas na gościnne występy. Została zatrzyma na po kradzieży w jednym z naszych marketów. Jej łupem padł markowy alkohol, pasty do zębów i słodycze. W trakcie wyjaśniania okazało się, że 32-latka okradła ten sklep już trzykrotnie: 5 i 6 grudnia 2020 roku, a teraz wróciła do niego 15 marca.
Ząbkowice Śląskie: Złodziejka trzy razy okradła ten sam sklep

Co do pijanych kierowców, to niektórzy też byli bezczelni. 17 marca około godz. 5.30 policjanci zauważyli w rowie w Braszowicach Citroena na opolskich numerach rejestracyjnych. Zatrzymali się, by sprawdzić, czy nikt nie potrzebuje pomocy. Jak się okazało, wewnątrz auta znajdował się 25-letni mężczyzna z gminy Bardo, który pił piwo. Mundurowi sprawdzili jego trzeźwość. Okazało się, że w momencie badania miał 0,84 promila alkoholu w organizmie.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce wprowadzono ostre obostrzenia. Zamknięte zostały m.in. centra handlowe, obiekty sportowe, hotele, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, restauracje i punkty gastronomiczne (jedzenie tylko na wynos). Wprowadzono też naukę zdalną również dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich umorzyła śledztwo w sprawie śmierci kobiety, która dwa lata wcześniej zmarła w szpitalu św. Antoniego po operacji wyrostka. 

Gmina Bardo otrzymała dofinansowania na iluminację świetlną mostu kamiennego na Nysie Kłodzkiej oraz na remont zabytkowych schodów prowadzących do bazyliki - ponad 23 tys. euro.

Poród w karetce! Ratownicy medyczni z Ząbkowic Śląskich w nocy 22 marca odebrali poród w karetce. Akcja porodowa rozpoczęła się w... Strzelinie. Stamtąd pędziło do naszego szpitala Audi z rodzącą na pokładzie i jej partnerem za kółkiem. Para bała się, że nie zdąży do szpitala, więc zadzwoniła na numer alarmowy. W ich kierunku ruszyła karetka, która przejęła pacjentkę i zawiozła ją do szpitala św. Antoniego. Procedura przyjęcia kobiety do placówki wydłużyła się, ponieważ nie miała ona wykonanego testu w kierunku koronawirusa. Właściwa akcja porodowa rozpoczęła się w karetce przed szpitalem. Ratownicy medyczni sami odebrali poród i o godz. 2.50 przywitali nowonarodzoną dziewczynkę, Jagódkę. 
Maleństwo przyszło na świat w karetce

Nie zawsze w stanach zagrożenia życia i zdrowia interweniowali tylko nasi ratownicy. 24 marca ze względu na brak wolnej karetki do pacjentki zarażonej koronawirusem wysłano helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pomagali też strażacy. Kobieta z Grochowisk ostatecznie trafiła do szpitala w Kłodzku karetką. Była w ciężkim stanie.

Sytuacja z karetkami była bardzo poważna. Jak poinformował wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, wiele osób próbowało dodzwonić się do Państwowego Ratownictwa Medycznego, przez co linia jak i samo pogotowie były coraz bardziej obciążone. W okresie 1-28 marca do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu wpłynęło ponad 150 tys. zgłoszeń, z czego blisko 50 tys. zakwalifikowano jako zgłoszenia niezasadne - fałszywe. To aż 1/3 wszystkich zgłoszeń! Wojewoda zaapelował, aby w pierwszej kolejności kontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Gulbinowicz bez ząbkowickiego obywatelstwa. Rada Miejska Ząbkowic Śląskich podjęła uchwałę w sprawie pozbawienia tytułu Honorowego Obywatela Ząbkowic Śląskich śp. kardynała Henryka Gulbinowicza. To pokłosie komunikatu, jaki 6 listopada 2020 r. wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Poinformowała ona, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia, w sprawie oskarżeń związanych z pedofilią wysuwanych pod adresem kardynała Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości duchownego, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne. 10 dni później kardynał zmarł.
Ząbkowice Śląskie: Kardynał Henryk Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem

Kolejne obostrzenia. Od 27 marca na okres dwóch tygodni zamknięte zostały m.in. żłobki, przedszkola, salony kosmetyczne oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. 

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych skierowanego do gmin górskich ponad 2,4 mln zł otrzymała gmina Bardo na zagospodarowanie terenów turystyczno-rekreacyjnych związanych z utworzeniem parku Czereśniowy Sad, ponad 3,4 mln zł - gmina Kamieniec Ząbkowicki na realizację zadania związanego z utworzeniem Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej Parku Kulturowego Gminy Kamieniec Ząbkowicki, a ponad 1,8 mln zł gmina Stoszowice na utworzenie boiska wielofunkcyjnego w Grodziszczu, budowę pumptracka i trasy rowerowej singletrack w Srebrnej Górze, a także budowę trasy Familytrack oraz utworzenie miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego i rewitalizację parku w Grodziszczu.

Cyberoszuści zbierali żniwo. Mieszkanka naszego powiatu chciała zainwestować w kryptowaluty i wykonując wszystkie polecenia przestępcy straciła 23 tys. zł. Oszukał ją nieustalony sprawca podający się za przedstawiciela firmy doradczej ze strony blockchain.com. Zadzwonił on do pokrzywdzonej i namówił ją do pobrania i zainstalowania aplikacji typu AnyDesk, a następnie przy pomocy tego programu uzyskał dostęp do jej komputera, a dalej rachunku bankowego. Z kolei 23-latka z powiatu ząbkowickiego straciła 380 zł po tym, jak zamówiła w in ternecie łóżeczko dla dziecka. Dzień później na policję zgłosił się 41-latek, który także padł ofiarą oszustwa - chciał kupić telefon komórkowy, stracił blisko 2,2 tys. zł. 


Kolejne pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina Bardo otrzymała 357 tys. na wykonanie nawierzchni i infrastruktury drogi gminnej wewnętrznej, dojazdowej, która połączy ul. Chabrową i Polną. Gmina Kamieniec Ząbkowicki otrzymała 7 mln zł na budowę gminnej sieci kanalizacji sanitarnej oraz 450 tys. zł na budowę ciągów pieszo-rowerowych prowadzących do kompleksu sportowo-rekreacyjnego Kamienieckie Doły. Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała 850 tys. zł na termomodernizację budynków Przedszkola Publicznego nr 2 i Przedszkola Publicznego Nr 5 w Ząbkowicach Śląskich. A powiat ząbkowicki dostał 700 tys. zł na budowę boiska wielofunkcyjnego z placem zabaw i zagospodarowaniem terenu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ząbkowicach Śląskich.

Ambulans kontra zwierzę! Koniec miesiąca to kolizja karetki covidowej z... sarną w okolicach Dębowiny. W pojeździe jechali tylko ratownicy, którym na szczęście nic się nie stało. 

Gmina Ząbkowice Śląskie szukała podmiotów prowadzących działalność leczniczą do obsługi punktu szczepień masowych - a to w związku z planami rządu, które mówiły, że w każdym powiecie ma powstać jeden punkt szczepień masowych prowadzony przez samorząd w uzgodnieniu z wojewodami.

Firma Castellum zakończyła pierwszy etap rewitalizacji ząbkowickiego zamku w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”.

KWIECIEŃ

Pandemia rozszalała się na dobre. Zgodnie z danymi z 1 kwietnia mieliśmy 73 nowe przypadki covid-19 i 2 nowe zgony. 2 kwietnia po godz. 19 doszło do wybuchu butli z gazem w domu jednorodzinnym w Starczowie, poszkodowana została starsza kobieta. 

Do 18 kwietnia zostały przedłużone wszystkie obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Tymczasem ząbkowiccy policjanci wraz z pracownikami sanepidu prowadzili kontrole siłowni, klubów fitness i placówek handlowo-usługowych.

Bardzki urząd stanu cywilnego przez jakiś czas był nieczynny, ponieważ jego pracownicy przebywali na izolacji i na kwarantannie. Koronawirus nie ominął też magistratu w Bardzie. Przez dwa tygodnie sprawy mieszkańców gminy Bardo dotyczące ewidencji ludności i dowodów osobistych były realizowane przez Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich.
Gmina Bardo: Nie załatwisz spraw w urzędzie stanu cywilnego

Plaga pijanych kierowców - 8 kwietnia tuż przed godz. 23 na ul. Polnej w Srebrnej Górze policjanci z wydziału prewencji bezpośrednio po zgłoszeniu zatrzymali 40-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, który chwilę wcześniej miał jechać Volkswagenem Sharanem. Badanie u niego wykazało 3,31 promila alkoholu w organizmie. 

10 kwietnia około godz. 21. starszy aspirant Nikodem Kwiek z wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich wracając do domu po skończonej służbie podczas zakupów w markecie został poinformowany przez obsługę, iż jeden z klientów, który właśnie odszedł od kasy, prawdopodobnie jest pijany i będzie odjeżdżał z parkingu swoim samochodem. To 44-letni obywatel Ukrainy. Policjant zajechał mu drogę, ten jednak nie dawał za wygraną i ruszył. Funkcjonariusz wysiadł ze swojego auta i chciał sięgnąć po kluczyki. Tymczasem kierowca wycofał i nie zważając na interweniującego stróża prawa, nie zatrzymał się i próbował uciec z trzymającym się drzwi i relingów dachowych policjantem. Wyjechał na ruchliwą krajową ósemkę... Po czym wjechał do przydrożnego rowu, gdzie został obezwładniony przez policjanta. Okazało się, że 44-latek ma w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Dwa dni później policjant z Komisariatu Policji z Kamieńca Ząbkowickiego nie będąc na służbie zatrzymał pijanego kierującego, który miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W dodatku zatrzymany 48-latek nie posiadał prawa jazdy, gdyż stracił je już wcześniej... za jazdę pod wpływem alkoholu.

Z kolei 14 kwietnia przed godz. 15 na łuku między Bardem, a Opolnicą z drogi wypadł osobowy Volkswagen i uderzył w drzewo. Patrol policji w pobliżu wraku pojazdu zastał nietrzeźwego (1,62 promila) mężczyznę. 29-latek próbował tłumaczyć funkcjonariuszom, że to nie on prowadził auto, bo był jedynie pasażerem. Nie potrafił jednak wskazać, kto był rzekomym kierowcą.

Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki w związku z pandemią koronawirusa odwołało wszystkie letnie imprezy, m.in. Dni i Noce Krzywej Wieży, majówkę, imprezy z okazji dnia dziecka, Naukową Noc z Frankensteinem czy gminne dożynki. Również Srebrnogórska Majówka została odwołana (a miały na niej wystąpić Czerwone Gitary).

Kasa od Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu - powiat dostał na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania 59 tys. zł, gmina Stoszowice na przeciwdziałanie erozji gleb i ruchom masowym ziemi na gruntach rolnych Różana-Grodziszcze - 29 900 zł, a gmina Ząbkowice Śląskie na drogę dojazdową do gruntów rolnych w Pawłowicach - 72 450 zł.

Konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Wodno-Melioracyjne w Ząbkowicach Śląskich, spółka Jatax z Kłodzka oraz Zakład Inżynierii Sanitarnej Winsan ze Ścinawki Średniej zabrało się za budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie ulic: Kłodzkiej, Wileńskiej, Wąskiej Krzyżowej, Placu Kościelnego, Złotostockiej Ząbkowickiej, Paczkowskiej i terenów towarzyszących, jak również spięcia ul. Kolejowej z ul. Skorolecką w Kamieńcu Ząbkowickim. Wartość inwestycji wynosi 12 mln zł. 

Dyrektor Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki Paweł Onyśków podpisał porozumienie z parafią pw. św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich, dzięki czemu możliwe jest zwiedzanie tego niezwykłego zabytku. 

Pożar w Bardzie - 17 kwietnia nad ranem na ul. Głównej w Bardzie doszło do pożaru zabytkowej kamienicy zamieszkiwanej przez 7 rodzin. W budynku przebywało kilkanaście osób, na szczęście nikomu nic się nie stało. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że w wyniku pożaru obiekt nie nadaje się do zamieszkania i całkowicie wyłączył kamienicę z użytku. Część pogorzelców znalazła schronienie u rodzin, pozostali zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Szybko na rzecz poszkodowanych utworzona została interetowa zbiórka.
Bardo: Zebrali pieniądze dla pogorzelców

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na ziemię ząbkowicką trafiło 18 mln. zł, w tym dla naszych gmin: Bardo - 3 139 507 zł (przebudowa ulic: Jagiellońskiej, Mickiewicza i Kościuszki w Bardzie wraz z infrastrukturą), Kamieniec Ząbkowicki - 282 867 zł (przebudowa drogi gminnej wewnętrznej zlokalizowanej na dz. nr 623, 548/4 i 679/23 obręb Kamieniec Ząbkowicki I do parametrów wymaganych dla dróg publicznych) i 989 307 zł (przebudowa drogi gminnej wewnętrznej zlokalizowanej na dz. 393, 313, 314/4, 314/5 i 335 do parametrów wymaganych dla dróg publicznych), Ząbkowice Śląskie - 4,6 mln (przebudowa ul. Kłodzkiej i Kamienieckiej w Ząbkowicach Śląskich), a dla powiatu 1,74 mln zł (przebudowa drogi powiatowej nr 3340D w miejscowości Bardo, ul. Noworudzka i Główna) i 1,77 mln zł (przebudowa drogi powiatowej nr 3070 na odcinku Kolonia Bobolice - Ząbkowice Śląskie - etap I, miejscowość Bobolice).

21 kwietnia około godz. 23.30 w markecie na ul. Legnickiej w Ząbkowicach Śląskich doszło do napadu. Dwaj mężczyźni w kominiarkach sterroryzowali pracownice przedmiotem przypominającym broń palną i zabrali im utarg. 

Marceli C. działał z zemsty - do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy wpłynęła opinia z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra J. Sehna w Krakowie dotycząca motywacji psychologicznej Marcelego C., który dokonał przerażającego potrójnego zabójstwa na członkach swojej najbliższej rodziny. Z opinii wynika, że u młodego mężczyzny stwierdzono poważne zaburzenia osobowości oraz bardzo niski poziom dojrzałości emocjonalnej i społecznej, brak empatii i wrażliwości na przeżycia i potrzeby innych, a także silny egocentryzm. Cechą charakterystyczną dla Marcelego C. jest obwinianie innych za własne porażki. Uznawał on rodziców i młodszego brata za osoby odpowiedzialne za jego niepowodzenia. Motywem jego działania było poczucie wrogości, krzywdy i chęci zemsty na najbliższych. Ząbkowiczanin ma skłonność do manipulowania i posługiwania się kłamstwem w celu zdobycia współczucia i zaufania innych osób. A biorąc pod uwagę cechy osobowości mężczyzny, biegli stwierdzili, iż istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego zaangażowania się przez Marcelego C. w agresywne zachowania wobec innych osób. Do aktu oskarżenia Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy brakuje jeszcze jednej opinii - odnośnie nośników informatycznych, jakie były w posiadaniu Marcelego C.: komputera, telefonów komórkowych, pendrivów itp. 
Biegli wydali opinię o Marcelim C. - podejrzanym o morderstwo rodziców i brata

Rada Powiatu Ząbkowickiego podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. 

Został otwarty obiekt sportowy przy hali Słonecznej w Ząbkowicach Śląskich. W jego skład wchodzą dwa boiska do koszykówki oraz pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej.

Dwaj mężczyźni włamali się do budynku po byłej szkole podstawowej w Ząbkowicach Śląskich przy ul. Kamienieckiej, aby wyciąć metalowe elementy. Zostali złapani na gorącym uczynku. Grozi im do 10 lat więzienia. Policjanci z Ząbkowic Śląskich zatrzymali 35-latka, który z zemsty na jednym z funkcjonariuszy w różnych miejscach Ząbkowic Śląskich umieszczał wulgarne napisy pod jego adresem. 27 kwietnia policjanci zauważyli te napisy i ustalili, że mógł to zrobić mieszkaniec Ząbkowic, który był w przeszłości karany, a czynności z nim wykonywał właśnie ten funkcjonariusz. Następnego dnia znaleźli podejrzanego. 35-latek był wulgarny, agresywny i naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy. 

Pięć zabytków z powiatu ząbkowickiego otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na wykonanie prac związanych z renowacją obiektów. Pieniądze pójdą na: remont pokrycia dachowego i więźby dachowej pałacu w Bobolicach - 40 tys. zł, konserwację ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Różańcowej w kościele filialnym pw. Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach - 40 tys. zł, konserwację ołtarza bocznego pw. Siedmiu Boleści Marii w kościele parafialnym w Doboszowicach - 40 tys. zł, konserwację ołtarza bocznego pw. Serca Marii z kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim - 40 tys. zł i na rekonstrukcję pokrycia dachowego pałacu Fundacji Rezydencja Opatów Henrykowskich w Sieroszowie - 50 tys. zł.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama