reklama

Ząbkowice Śląskie: Kardynał Henryk Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jacek Turczyk PAP

Ząbkowice Śląskie: Kardynał Henryk Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem - Zdjęcie główne

Ząbkowice Śląskie - Kardynał Gulbinowicz utracił zaszczytny tytuł | foto Jacek Turczyk PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowice Śląskie. Radni miasta zadecydowali o cofnięciu tytułu honorowego obywatela dla kard. Gulbinowicza w obliczu śledztwa o nadużycia seksualne
reklama

Ząbkowice Śląskie. 25 marca, podczas sesji rady miejskiej w Ząbkowicach Śląskich, radni zdecydowali o cofnięciu tytułu honorowego obywatela miasta, zmarłemu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. 

 

Zarzuty

W maju 2019 roku kard. Henryk Gulbinowicz został publicznie oskarżony o to, że w 1990 roku napastował seksualnie 15 letniego ucznia seminarium duchownego w Legnicy. Kościół wszczął wobec niego postępowanie wyjaśniające. Sprawa trafiła też do prokuratury, ale została umorzona z powodu przedawnienia. 6 listopada 2020 roku, Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o wyniku śledztwa w sprawie molestowania seksualnego, którego miał dopuścić się kardynał. Stolica Apostolska zarządziła wobec niego: zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze, a także wpłacenie darowizny na rzecz Fundacji św. Józefa, powołanej w celu przeciwdziałania nadużyciom seksualnym w Kościele katolickim. W artykułach opublikowanych w mediach watykańskich doprecyzowano, że zarzuty sformułowane wobec kardynała dotyczyły molestowania, aktów homoseksualnych i współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. 

 

Stanowisko rady miasta

W związku z powyższym, rada miejska Ząbkowic Śląskich zadecydowała o zrewidowaniu swojego stanowiska wobec tytułu dla zmarłego w listopadzie ubiegłego roku kardynała. Jak twierdzą radni, osoba nosząca tytuł honorowego obywatela powinna mieć przede wszystkim nieposzlakowaną opinię. Co w przypadku decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej zmienia postać rzeczy. Za usunięciem tytułu Gulbinowicza zagłosowało 15 radnych. 5 powstrzymało się od głosu. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama