Gmina przegrała milionowy proces z Kubusiem Puchatkiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie ilustracyjne

Gmina przegrała milionowy proces z Kubusiem Puchatkiem - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie Ponad milion złotych musi zapłacić według wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy gmina Ząbkowice Śląskie przedszkolu Kubuś Puchatek za to, że w latach 2011-2015 nie przekazywała mu pełnych dotacji na dzieci.

- Gmina zaniżała nam dotacje, nie wypłacała 75 procent, jak przewidywała ustawa - mówi Lucyna Krajewska, właścicielka przedszkola niepublicznego Kubuś Puchatek. - Nie wypłacała nam też dotacji, na dzieci, które miały dwa i pół roku, tylko na dzieci, które w danym miesiącu kończyły trzy latka.

 

Według wówczas obowiązującej ustawy dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługiwały na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia.

 

Nazbierało się tego ponad 800 tys. zł. Razem z odsetkami i kosztami sądowymi to już ponad milion zł.

 

- Chcemy odzyskać te pieniądze w jednej transzy - mówi Lucyna Krajewska. - Chcieliśmy wcześniej iść z gminą na ugodę w Sądzie Rejonowym w Ząbkowicach, ale gmina nie chciała, dlatego sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

 

Radny Franciszek Gawęda złożył w tej sprawie interpelację do burmistrza, w której pyta m.in. którzy urzędnicy są odpowiedzialni za doprowadzenia do sytuacji, w której gmina zostanie obciążona tak wielkimi wydatkami wynikającymi z wyroku sądu i kto reprezentował gminę w sądzie. Zadaje też takie pytanie: „Czy gmina zamierza złożyć kasację, a jeśli tak czy przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie jest uwzględniane potencjalne znaczne zwiększenie wydatków związanych z realizacją wyroku sądu – w tym odsetek od zasądzonych kwot?”.

 

- Gmina nie zgadza się z wyrokiem i będzie składała apelację - lakonicznie nam skomentował całą sprawę burmistrz Marcin Orzeszek.

 

Również przedszkole Skaczące Nutki z Olbrachcic Wielkich podało gminę do sądu w podobnej sprawie.

 

- Czekamy na termin rozprawy w Sądzie Okręgowym w Świdnicy - mówi Marek Machnik, dyrektor olbrachcickiego przedszkola. Możemy się spodziewać, że ta sprawa zakończy się podobnie do sprawy z Kubusiem Puchatkiem.

 

 

Sąd zasądził od gminy Ząbkowice na rzecz powódki 825,4 tys. zł z ustawowymi odsetkami od kwot:

* 89,8 tys. zł od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia zapłaty,

* 106 tys. zł od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia zapłaty,

* 120,8 tys. zł od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia zapłaty,

* 262 tys. zł od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia zapłaty,

* 246,6 tys. zł od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty.

Do tego dochodzą wydatki i opłaty poniesione w sprawie oraz koszty procesu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE