reklama

Żywe muzeum w twierdzy Srebrna Góra

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Żywe muzeum w twierdzy Srebrna Góra - Zdjęcie główne

Lazaret Bastionu Górnego - tu powstanie sala wielofunkcyjna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Lada dzień ruszą nowe prace remontowe na Twierdzy srebrna Góra. Po ich zakończeniu będziemy mogli w żywym muzeum zobaczyć, jak zbudowano te wyjątkowe fortyfikacje.
reklama

- Kolejne mury twierdzy ratowane! A to dzięki podpisanej umowie na wykonanie robót budowlano-konserwatorskich Kawaliera i Lazaretu Bastionu Górnego - cieszy się wójt Paweł Gancarz.

Wykonawca wyłoniony w przetargu to Victum Professional Sp. z o.o. z Grodkowa. Prace będą kosztować dokładnie 6 mln. 136 tys. 470 zł brutto. Przy czym wartość dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EOG) to niemal 85%.

 

Jak w tej chwili wyglądają te części twierdzy?

W Kawalierze w latach 2011-2018 odgruzowano wszystkie pomieszczenia i przejazd górnej kondygnacji oraz uzupełniono najpilniejsze stany awaryjne murów i sklepień o wartości ponad pół miliona zł netto. Wejście do części Lazaretu (dawnego szpitala wojskowego) zostało umożliwione dzięki otworzeniu nowej trasy zwiedzania w 2018 roku ze środków UE. 

- Wykonane wcześniej prace nie pozwalały jednak na wykorzystanie w pełni piękna i potencjału miejsc - mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra sp. z o.o. - W znacznym stopniu obecnie to jednak ruina, wymagająca pilnych prac ratunkowych - dodaje. 

 

Kiedy rozpocznie się remont? 

- Roboty przy odgruzowaniu kazamat ruszą w połowie grudnia tego roku - mówi nam prezes Pawnuk. - Jak tylko pogoda pozwoli, w dalszej kolejności ruszy przemurowanie ubytków murów wewnątrz, a na wiosnę odbudowa elewacji kamiennych i wykonanie izolacji przeciwwilgociowych - dodaje. 

Za nieco ponad półtora roku Kawalier i Lazaret Bastionu Górnego będą posiadały stolarkę okienną i drzwiową, ogrzewanie, wentylację, toalety oraz podziemne połączenie przechodzące przez dawny browar i studnię głębokości 55 m.

 

Co będziemy mogli zobaczyć po remoncie? 

- Motywem przewodnim ekspozycji, która zagości w adaptowanych obiektach, będzie próba odpowiedzi na pytanie: jak zbudowano Twierdzę w Srebrnej Górze, jedną z największych górskich twierdz w Europie. Wykorzystamy multimedia, makiety, dioramy. Nasza idea działalności - żywego muzeum - będzie realizowana w trakcie całorocznych warsztatów i pokazów dawnych rzemiosł, na co pozwoli duża przestrzeń Lazaretu. Do podziemnych kazamat zapewnimy dostęp dla osób niepełnosprawnych - zaznacza pani prezes. Termin zakończenia prac to 29 lipca 2023 r. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama