Reklama

Reklama

Złoty Stok. Były kościół po rewitalizacja ściągnie jeszcze więcej turystów

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dawna świątynia ewangelicka przy pl. Kościelnym w Złotym Stoku w latach 90 - tych przerobiona na halę sportową przeszedł niesamowitą metamorfozę. Teraz dawny kościół św. Krzysztofa po rewitalizacji stał się jedną z perełek miasta.

Reklama

Złoty Stok. W ostatnich latach tematem, który często pojawia się w mediach jest rewitalizacja, dotyczy to zarówno budynków, jak i przestrzeni. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach termin ten jest nadużywany z uwagi na nieznajomość jego definicji.

Kiedy zatem zgodnie z definicją możemy mówić o rewitalizacji jakiegoś obiektu budowlanego?

Odpowiedź pośrednio znajduje się już w samym słowie rewitalizacja, ponieważ znaczy ono przywrócenie czegoś do życia. W przypadku obiektu zabytkowego, aby móc mówić o jego rewitalizacji, oprócz remontu powinno również mieć miejsce przywrócenie go do użytkowania wraz z nadaniem nowej funkcji. Nadanie nowej funkcji wyraźnie odróżnia rewitalizację od remontu.

Rewitalizacja dawnego kościoła ewangelickiego w Złotym Stoku

Pierwotnie katolicka świątynia, której metryka sięga XVI w. najprawdopodobniej została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła. Pierwsze wzniesione zostało późnogotyckie prezbiterium, następnie nawa wraz z wieżą, o cechach już wyraźnie renesansowych (na portalu głównym widnieje data 1545 r.). Przez lata użytkowania przez parafię ewangelicką wnętrze kościoła wzbogaciło się o bogate wyposażenie, głównie z XVII i XVIII w.

W czasie II wojny światowej obiekt nie został uszkodzony, jednakże z uwagi na brak użytkowania w okresie po 1945 r. zaczął popadać w ruinę. W latach 80 XX w. w celu ratowania zabytku przed całkowitą destrukcją przebudowano wnętrza na halę sportową. W tym przypadku również można mówić o rewitalizacji, jednakże jej efektów nie można ocenić pozytywnie, ponieważ usunięte zostało w całości wyposażenie wnętrz oraz większa cześć XVI i XVII-wiecznych epitafiów. Z wyposażenia zachowany został wyłącznie ołtarz główny.

Remont za prawie 7 mln euro

W 2019 r. Gmina Złoty Stok będąca właścicielem zabytku pozyskała dofinansowanie na jego rewitalizację z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska w ramach projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza.

W latach 2020-2022 przeprowadzono kompleksowy remont kościoła wraz z przebudową na nową funkcję kulturalno-turystyczną. Wyremontowano elewacje, konstrukcję dachu wraz z montażem nowego pokrycia dachowego, usunięto wszelkie pozostałości wyposażenia hali sportowej oraz wykonano nowe posadzki, klatkę schodową w wieży. Wszelkie detale kamieniarskie w postaci portali oraz epitafiów zostały poddane starannej konserwacji. Wnętrza zyskały sanitariaty, aneks kuchenny oraz zostały przystosowane do prezentowania ekspozycji multimedialnej
- czytamy w komunikacie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Realizacja inwestycji, która dotyczy zabytku przekształconego w tak dużym stopniu stanowiło duże wyzwanie od strony konserwatorskiej. Należało zachować delikatną równowagę pomiędzy przystosowaniem zabytku do nowej funkcji, a wyeksponowaniem nielicznych zachowanych oryginalnych detali wnętrz oraz częściowym przywróceniem pierwotnego charakteru świątyni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy