Reklama

Reklama

Barokowe ogrody opata w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskują dawny blask

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po ponad 200 latach udało się pokazać na wybranym fragmencie to, co było owocem wielu lat ciężkiej i wytrwałej pracy ojców cystersów.

Reklama

- Ponad 600 lat obecności zakonu cystersów wyrzeźbiło trwały ślad na naszym mieście. W XVIII wieku, w okresie rozkwitu opactwa, powstały wokół niego wspaniałe barokowe ogrody opackie które zapewniały miejsce wypoczynku i kontemplacji dla cystersów. Po zlikwidowaniu klasztoru stopniowo zniszczono wszystkie zewnętrzne elementy świadczące o ich istnieniu, pozostały jednak ryciny pokazujące ich pierwotne piękno. Po ponad 200 latach udało się pokazać na wybranym fragmencie to, co było owocem wielu lat ciężkiej i wytrwałej pracy ojców cystersów - mówi burmistrz Marcin Czerniec.

 

Jak zapowiada gospodarz miasta, barokowe ogrody opata będą doskonałym miejscem do spokojnego spędzania czasu dla mieszkańców i gości Kamieńca Ząbkowickiego. Jednocześnie staną się ogniwem większego przedsięwzięcia, jakim jest tworzone już centrum przyrodniczo-ekologiczne, którego bazą staje się teraz jedna z oficyn Pałacu Marianny Orańskiej. Częścią dydaktyczną będą właśnie ogrody opackie, gdzie będzie pokazywana bioróżnorodność na przykładzie ponad 200 gatunków roślin i krzewów. W połączeniu z ukazaniem pracy cystersów i ich pomysłów w gospodarowaniu na ziemi, będzie można zobaczyć jak piękna jest otaczająca nas przyroda i jak warto się o nią troszczyć.

 

Prowadzona aktualnie inwestycja powoli ujawnia swój kształt. Zakończenie prac jest przewidywane na koniec września. - Ta historyczna i zabytkowa część Kamieńca Ząbkowickiego kryje jeszcze dużo nieodkrytych fragmentów historii. Jeden z artefaktów udało się odkopać – to dawny most na fosie wokół klasztoru. Jest podobny do mostu przed głośnym wejściem do opactwa od strony obecnej ul. Młyńskiej. Po zabezpieczeniu i zakończeniu wszystkich robót będzie można oglądać ten niezwykły obiekt - ujawnia burmistrz Marcin Czerniec.

 

W ramach zadania zaplanowano także odbudowę i renowację istniejących zabytkowych murów dawnego ogrodu opackiego oraz ułożenie ścieżek spacerowych wraz z odtworzeniem ich historycznego podziału, posadowienie rzeźb i postumentów. Uwidocznione zostaną dawna fosa i kanał rzeki opływającej opactwo. Pojawią się też nasadzenia wraz z instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Cały teren będzie oświetlony, a jego wygrodzenie zaznaczy strefę wolną od zgiełku i przestrzeń spotkania z pięknem przyrody oraz zapewni komfort odpoczynku przybywającym w to miejsce.

 

Przeczytaj także:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy