reklama

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie najważniejszych wydarzeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie najważniejszych wydarzeń - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Ząbkowicki: Co działo się przez ostatni rok w naszych gminach? Przedstawiamy podsumowanie zdarzeń - kryminalnych, politycznych, związanych ze zdrowiem i z pieniędzmi.
reklama

Powiat Ząbkowicki. Przypominamy najważniejsze wydarzenia minionego roku. Dzisiaj pod lupę bierzemy dwa pierwsze miesiące 2021 roku. Co działo się w styczniu i lutym?

STYCZEŃ
To kolejny rok pandemii. 1 stycznia 2021 r. w powiecie ząbkowickim podano do wiadomości informacje o 9 nowychprzypadkach zachorowań na covid-19, ostatniej doby nie odnotowano żadnego zgonu z powodu koronawirusa. Już z początkiem roku ruszyły szczepieniaw ząbkowickim szpitalu - otrzymali je pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), jak również pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków po mocy społecznej oraz personel pomoc niczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Powiat Kłodzki: Kto boi się szczepień przeciwko koronawirusowi?

1 stycznia 2021 r. to historyczna data dla Kamieńca Ząbkowickiego, którytego dnia stał się miastem.

Zagadkowa kradzież - 3 stycznia mieszkanka powiatu ząbkowickiego powiadomiła policję, że z jej pola ktoś ukradł... 6 ton kamieni! Wartość skradzionego łupu oszacowała na 1 tys. zł. Złodziejowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Były dobre informacje, jak ta, że 8 stycznia strażacy-ochotnicy z Brzeźnicyotrzymali nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. O naszych strażakach czę sto pisaliśmy w tym roku. Na początku stycznia pojechali oni nawet na akcjędo Strzelina - tam mężczyzna groził, żeskoczy z dachu i potrzebne były dodatkowe skokochrony. Ostatecznie desperata na zejście z dachu namówiła para strzelińskich policjantów.

W połowie stycznia Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki rozpoczęło sprzedaż maseczek ochronnych z logiem Ząbkowic Śląskich. Koszt jednej maseczki to 15 zł.

Zaczął się pierwszy etap termomodernizacji budynku starostwa powiatowego przy ul. Prusa w Ząbkowicach. Roboty polegały na wymianie pokrycia dachowego obiektu, wykonaniu izolacji cieplnej stropów oraz ścian wewnętrznych poddasza.

Kontrole śmieci - ruszyły kontrole w zakresie przestrzegania przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zasad segregacji odpadów komunalnych. Pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne i Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich zaczęli sprawdzać, czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce tj. papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji.
Ząbkowice Śląskie: Ruszyły kontrole mieszkańców i przedsiębiorców

Stalkerzy atakowali! Nasi mieszkańcy byli... nękani. W styczniu, tylko w jednym tygodniu, trzy osoby z terenu powiatu ząbkowickiego zgłosiły na policję, że czują się nękane i prześladowane. Sprawy nie były ze sobą w żaden sposób powiązane. 45-letnia mieszkanka gminy Ziębice zgłosiła, że jej były partner, 39-letni mężczyzna nęka ją telefonami, przesyła jej wiadomości tekstowe, narusza jej prywatność, a także wywołuje u niej poczucie zagrożenia. Z kolei w Kamieńcu Ząbkowickim 38-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego powiadomił, że znany mu 44-letni mężczyzna za pośrednictwem aplikacji w telefonie przesyła pod jego adresem groźby, które wzbudzają u niego uzasadnioną obawę, że mogą być spełnione. Dzień później o podobnym problemie policję poinformował 64-letni mieszkaniec gminy Ziębice -sąsiad wypowiadał pod jego adresem groźby, czym wzbudził u niego strach i obawę, że mogą one zostać spełnione. Takie uporczywe nękanie innej osoby podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat.

Znajomi i rodzina nie tylko nękają, ale i kradną... 56-letnia mieszkanka gminy Ząbkowice Śląskie powiadomiła w styczniu, że jej 53-letnia szwagierka ukradła jej biżuterię po zmarłych rodzicach o wartości ok. 20 tys. zł. Policjanci znaleźli u krewnej drogocenne przed mioty, szwagierce-złodziejce grozi od 3 miesięcy do 5 lat za kratkami.

W Bonifraterskim Centrum Zdrowia w Ząbkowicach Śląskich odbyło się przedterminowe szczepienie seniorów 80+ przeciwko koronawirusowi. 21 osób otrzymało szczepionki ratowane przed utylizacją, które pozostały ze względu na przeciwwskazania do zaszczepienia części pensjonariuszy domu pomocy społecznej przewidzianych do szczepień.

Gulbinowicz bez tytułu w Bardzie - 21 stycznia radni z Barda pozbawili pośmiertnie kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu honorowego obywatela miasta. Ten tytuł został duchownemu przyznany w marcu 2000 r., a w uzasadnieniu uchwały czytamy, że „ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz jest bardzo częstym gościem w mieście, uczest niczy we wszystkich uroczystościach kościelnych związanych z kultem Maryjnym i jest również, jak sam podkreśla, zafascynowany urokami i atmosferą Barda”. Jednak 6 listopada 2020 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat, w którym poinformowała, iż w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawach oskarżeń związanych z molestowaniem seksualnym wysuwanych pod adresem kardynała Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, podjęto w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne. W związku z tym, Rada Miejska w Bardzie postanowiła zrewidować swoje stanowisko mając na uwadze fakt, iż tytuł stanowi najbardziej prestiżowe wyróż nienie, jakie przyznaje Rada Miejska w Bardzie, a osoby nominowane do niej winny cechować się nieposzlakowaną opinią.

Na policję zgłosił się 65-letni mężczy zna, który powiadomił mundurowych, że 21 stycznia padł ofiarą oszustwa internetowego i stracił blisko 40 tys. zł. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego znalazł w internecie reklamę oferującą inwestowanie w kryptowalutę bitcoin. W jakiś sposób udostępnił nieustalone mu przestępcy dane swojej karty debetowej oraz dostęp do swojego komputera. Za pomocą tych danych sprawca przełamał zabezpieczenia dostępu do kont bankowych 65-latka i przelał z jego konta na zagraniczne rachunki blisko 40 tys. zł.

24 stycznia w Potworowie nieopodal boiska sportowego znaleziono w niezabezpieczonej studni psa, który mógł znajdować się tam nawet kilkadziesiąt godzin. Czworonoga uratowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S8 Kłodzko - Ząbkowice Śląskie została podzielona na dwa fragmenty. Dlaczego? Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ze względu na planowaną budowę obwodnicy Złotego Stoku.
Powiat Ząbkowicki. Mieszkańcy zbierają podpisy w sprawie S8

Mieliśmy też złodzieja-recydywistę, prawie jak w filmie przygodowym. Mężczyzna 19 stycznia ukradł samochód, po czym uciekał przed policją i wpadł do rzeki w Mąkolnie. A tydzień później ukradł auto w Kamieńcu Ząbkowickim. 27-latek ponownie uciekał przed policją i spowodował dwie kolizje drogowe. Został w końcu zatrzymany na terenie województwa opolskiego. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego podczas obu kradzieży i ucieczek był nietrzeźwy, a na dodatek nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Pościgów było więcej. Policjanci wydziału ruchu drogowego z Ząbkowic Śląskich zatrzymali 26 stycznia 26-latka, który stwarzał zagrożenie na drodze, nie zatrzymał się na wezwanie funkcjonariuszy i uciekał do Kłodzka. Kierowca Audi na rosyjskich numerach rejestracyjnych przejechał kilkanaście kilometrów goniony przez ząbkowicką drogówkę. Gdy zorientował się, że nie ucieknie radiowozowi, zatrzymał się i próbował uciekać pieszo. Został szybko zatrzymany. Okazało się, że to mieszkaniec Wrocławia, wobec którego sąd 3 razy orzekał zakaz prowadzenia pojazdów, mężczyzna miał też na koncie wyrok pozbawienia wolności i po zatrzymaniu trafił do więzienia.

Pierwszy miesiąc roku to też tragedia na drodze. W Kluczowej 28 stycznia doszło do wypadku, w którym zginęła 25-letnia kobieta, która prowadziła forda. Auto zjechało z drogi i uderzyło w przydrożne drzewo. Tego samego dnia o krok od tragediibyło między stacjami Bardo Śląskie, a Bardo-Przyłęk, gdzie doszło do kolizji szynobusa z ciągnikiem zrywkowym. Maszyna w pobliżu torów wycinała drzewa i oczyszczała skarpę. W pewnym momencie zahaczyła o szynobus nadjeżdżający od strony Kłodzka. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Za to okazało się, że kierujący ciągnikiem LKT, 23-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego, posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów drogowych wydany przez Sąd Rejonowy w Gorlicach w 2020 r., a także decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami wydaną przez starostę gorlickiego.

28 stycznia to też inna smutna wiadomość. Tego dnia w wieku 78 lat zmarł Władysław Tokaruk, długoletni nauczyciel i wychowawca w Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich. 

Pod koniec miesiąca zakończył się remont eksploatacyjny zbiornika reten cyjnego w Byczeniu.

31 stycznia zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Ząbkowicach Śląskich podczas 29. finału WOŚP niebyło tradycyjnych koncertów i wydarzeń okołofinałowych, ale były licytacje i kwestowanie. I tak na przykład certyfikat Honorowego Właściciela Krzywej Wieży poszedł za 1 675 zł, a koszulka z podpisem Jakuba Błaszczykowskiego za 1 350 zł.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Ząbkowicach

LUTY
Według danych opublikowanych 1 lutego w ciągu ostatniej doby nie doszło do żadnego zachorowania na covid-19 i do żadnego zgonu z tego powodu.

1 lutego gmina Stoszowice podpisała umowę z firmą Wolbud z Paczkowa na budowę Inkubatora Przedsiębiorczości w Budzowie. Inwestycja ma kosztować blisko 5,6 mln zł, na co gmina Stoszowice otrzymała ponad 3,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośloskiego.
Gmina Stoszowice: Inkubator w Budzowie

Marokańczycy w ukryciu - 2 lutego w Ząbkowicach w naczepietira znaleziono 4 uchodźców. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku przejęli od naszych policjan tów zatrzymanych obywateli Maroka. Wwiózł ich do Polski niczego nieświadomy obywatel Bośni i Hercegowiny. Na postoju w Ząbkowicach Śląskich usłyszał odgłosy osób dochodzące z naczepy kierowanego przez siebie tira. Zadzwonił pod numer alarmowy. Przybyli na miejsce policjanci znaleźli cudzoziemców, którym przedstawiono zarzut bezprawnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu. Za to przestępstwo grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Mężczyźni wyjaśnili, że nie zamierzali przyjechać do Polski, ich krajami docelowymi były Włochy lub Francja. Suma summarum trzech Marokańczyków zostało przekazanych w ramach readmisji czeskim służbom, natomiast czwarty z nich decyzją sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

W centrum Ząbkowic Śląskich zamontowano 5 nowych kamer, aby monitorować bezpieczeństwo mieszkańców i kontrolować śmietniki - przy: podwórku Armii Krajowej i Szkolnej, ul. Ciasnej, skrzyżowaniu Rynek/Konopnicka, ul. Proletariatczyków (przy parkingu) oraz ul. Krótkiej (zaplecze Pierzei).

Drugi tydzień lutego rozpoczął się utrudnieniami na drogach z powodu dużych opadów śniegu. Było groźnie nie tylko na drogach - na Nysie Kłodzkiej w Bardzie doszło do zatoru śryżowego, a poziom wody oscylował na pograniczu stanu alarmowego. Zator między Bardem a Przyłękiem udrożniony został 11 lutego przy pomocy ciężkiego sprzętu.

Dolnośląscy policjanci, również z Ząbkowic, rozpracowali grupę osób uczestniczących w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i psychotropowych. Udało im się odnaleźć ponad kilogram amfetaminy i marihuany, a także tabletki służące do produkcji metaamfetaminy. Zatrzymanych zostało 10 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców. Wśród nich są2 kobiety i 8 mężczyzn w wieku od 28 do 69 lat. 

Nasi miejscowi narkotykowi przestępcy bywają bardzo pomysłowi. Jak ten 28-latek z powiatu ząbkowickiego, który 8 lutego kierował autem pod wpływem środków odurzających. Podczas przeszukania policjanci ujawnili narkotyki w jego... majtkach. Fantazję mają też pijani kierujący. Jak zatrzymany w walentynki wczesnym wieczorem kierowca opla vectry w wieku... 83 lat, który wydmuchał 1,34 promila.

A niektórzy to prawdziwe combo... 30-latek 13 lutego jechał pijany, nie chciał zatrzymać się do kontroli, miał przy sobie narkotyki, a na dodatek był poszukiwany do odbycia kary.

Śmierć na budowie - tragedia 10 lutego w Jemnej. Podczas prac budowlanych jeden z mężczyzn źle się poczuł i stracił przytomność. Przyjechał z bratem pomóc wnieść piec do remontowanego mieszkania. Towarzysze budowlańca wezwali pomoc dzwoniąc na numer alarmowy. Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadysponowało i pogotowie, i straż pożarną, i policję. Wiadomo, że warunki były wtedy ciężkie i nie wiadomo było, która ze służb przyjedzie pierwsza. Świadkowie prowadzili masaż serca, pacjenta przejęli strażacy-ratownicy, a wkrótce ratownicy medyczni z Pomocy Doraźnej w Ząbkowicach. Nawet defibrylator nie poradził sobie. Mężczyzna zmarł.

16 lutego 86-letni mężczyzna zgłosił policji, że na parkingu jednego z dyskontów w Ząbkowicach Śląskich ktoś przywłaszczył jego saszetkę z dokumentami i pieniędzmi. Tymczasem saszetkę znalazł uczciwy 77-latek, który znalezisko przyniósł na komendę.

Z siekierą na policjanta - 18 lutego agresywny 47-latek zaatakował policjanta siekierą podczas interwencji domowej na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki. Mężczyzna wcześniej zwracał się wulgarnie do funkcjonariuszy. Gdy zaatakował jednego z nich, policjanci zdołali obezwładnić mężczyznę i zatrzymać go. Już następnego dnia Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich zastosował wobec 47-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.
Napadł na policjanta z siekierą w ręku

25 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła trzeci wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S8 - tym razem dla odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie.

Tego samego dnia, w trakcie prac remontowych, w Bardzie 35-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego spadł z dachu, z wysokości około siedmiu metrów. Nieprzytomny, z obrażeniami ciała został przewieziony do specja listycznego szpitala w Polanicy-Zdroju.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama