reklama

Kamieniecka elektrownia coraz bliżej

Opublikowano:
Autor:

Kamieniecka elektrownia coraz bliżej - Zdjęcie główne

Taka farma to czysty zysk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogromna farma fotowoltaiczna ma powstać do połowy przyszłego roku. Kamieniec stanie się wtedy gminą samowystarczalną energetycznie. Mało tego - będzie sprzedawać prąd. Już po przetargu na to zadanie.
reklama

- Jesteśmy na etapie procedury przetargowej. Przetarg został ogłoszony kilkanaście dni temu. Jest duże zainteresowanie podmiotów zewnętrznych - mówił nam w poniedziałek, 31 października burmistrz Marcin Czerniec.

Przetarg został ogłoszony na budowę gminnej instalacji fotowoltaicznej w Kamieńcu Ząbkowickim o mocy do 5 MW. Polega to na budowie elektrowni fotowoltaicznej wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, komunikacji wewnętrznej oraz niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych. W skład niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych wchodzą: panele fotowoltaiczne, inwertory, okablowanie wraz z pośredniczącymi złączami kablowymi, stacje transformatorowe, magazyn energii w postaci kontenera technicznego oraz przyłącze elektroenergetyczne. Instalacja będzie zlokalizowana w granicach administracyjnych miasta, w kierunku Suszki, na działce o pow. prawie 5 ha na dawnych terenach przemysłowych. 

W przetargu jest jeszcze zapisane zadanie nr 2: usługi, czyli kompleksowe wykonywanie usług polegających na zarządzaniu projektem oraz świadczenie kompleksowych usług doradztwa finansowego w obszarze rozliczania dofinansowania ze środków Rządowego Fundusz Polski Ład, bo z niego dofinansowany jest cały projekt. 

Co stanie się, gdy farma zostanie wybudowana? Burmistrz Czerniec liczy na 2 mln. zł rocznie przychodów do budżetu ze sprzedaży prądu. Z tych środków władze gminy planują wdrożenie kolejnych programów prospołecznych związanych między innymi z dopłatami dla najbardziej potrzebujących mieszkańców do zużywanej w gospodarstwach domowych energii elektrycznej.

W tej chwili samorząd wydaje ponad pół miliona złotych na prąd. W przyszłym roku zacznie go sprzedawać. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama