Ząbkowicka fundacja współpracuje z organizacjami działającymi przy granicy.
Ponad dwudziestokilometrowe kolejki
- Ukrainy nie mogą już opuszczać mężczyźni w wieku poborowym, co powoduje, że do Polski trafiają głownie kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, którym potrzebna jest pomoc w przemieszczeniu się na terenie Polski do nowego miejsca pobytu, nocleg, środki czystości. Na granicach tworzą się ponad dwudziestokilometrowe kolejki, czas oczekiwania na przekroczenie granicy znacznie się wydłuża. Pomoc potrzebna jest także na samej Ukrainie - mówi Bożena Wójcicka, wiceprezes fundacji.
- Pilnie potrzebujemy: paracetamolu, paracetamolu dla dzieci, bandaży, gazików, plastrów w rolkach, wody utlenionej, Octenisept, aparatów do kroplówek, apteczek samochodowych, latarek, baterii i naładowanych powerbanków, które będziemy mogli dostarczyć za granicę do walczących na froncie - mówi Madeleine Krawiec.
Pojechali na wojnę
We wtorek na granicę pojechały z Ząbkowic dwa busy pełne takich właśnie artykułów. Tam, gdzie toczy się wojna.
- Oprócz tego mamy ważne działanie, tworzymy bazę lokalnych zasobów: kto ma mieszkanie, pokój, który mógłby udostępnić, transport, usługi tłumacza, kto mógłby chociażby pokazać miasto, pomóc posprzątać mieszkanie dla uchodźców - opowiada Bożena Wójcicka.
Fundacja wyodrębniła konto w złotówkach i euro, a także utworzyła możliwość przekazywania dla Ukraińców 1 procenta.
- To już działanie długofalowe - mówi Bożena Wójcicka.
Magazyn darów stworzono w Centrum Organizacji Pozarządowych.
- Zapraszamy wolontariuszy na pl. Marii Skłodowskiej-Curie 1/13 koło sekretariatu - zachęca Bożena Wójcicka.
Dla Romaniva
Zbiórkę darów za granicę ogłosiła też gmina Bardo, która od lat jest partnerem gminy Romaniv na Ukrainie (ok. 200 km od Kijowa). Zbierane są artykuły medyczne (rękawice niesterylne i sterylne, bandaże z gazy sterylne i niesterylne różnego rozmiaru, bandaże elastyczne różne rozmiary, hydrożelowe bandaże przeciwoparzeniowe, plastry bakteriobójcze różnej wielkości, włókninowa taśma klejąca, gazy, środki antyseptyczne na bazie wody, środki antyseptyczne na bazie alkoholu, środki termostatyczne, materiał do zszywania, narzędzia chirurgiczne, środki przeciwbólowe, środki hemostatyczne, leki przeciwgorączkowe, opaski zatrzymujące krew, termokoce na bazie polietylenu oraz termometry), środki czystości i higieny osobistej dla dorosłych i dzieci, koce i śpiwory, ciepła odzież męska w ciemnych maskujących kolorach (tylko nowe rzeczy), żywność z długim terminem przydatności do spożycia (konserwy, cukier, makarony, mąki, kasze, ryż, herbata, woda, mleka w proszku dla niemowląt, kaszki itp.), a także baterie, powerbanki i latarki. Wszelkie informacje na temat zbiórki można uzyskać pod numerami telefonów: 667 766 229 - Aneta Macherzyńska oraz 693 345 734 - Joanna Wierusińska, dla obywateli Ukrainy - 793 701 975 - Iryna Dyakovych.
Zamiast jednego auta - cztery
Na granicę pojechał też dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach, Jarosław Rudnicki - dzierżoniowski radny miejski. Rozmawialiśmy z nim tuż przed wyjazdem. Czy wróci z uchodźcami?
- Wszystko się okaże na miejscu. Bardzo bym chciał kogoś tutaj przywieźć, ale sytuacja tam jest bardzo dynamiczna. Jesteśmy w kontakcie z grupą na granicy - powiedział nam.
Jarosław Rudnicki miał pojechać jednym samochodem z darami. Udało się nazbierać przedmiotów na 4 auta.
- Mamy kilka misji do realizacji. Będziemy w Dorohusku, Przemyślu, Medyce, Krośnienku - mówi Rudnicki.
Sprawdź Facebooka Madeleine Krawiec założyła na Facebooku grupę „Pomoc dla Ukrainy Ząbkowice Śląskie - Реальна допомога біженцям з України”. Tam koordynowane są działania. |
Możesz pomóc finansowo Środki finansowe można wpłacać na wydzielone konto Fundacji Dobrych Działań Bank Spółdzielczy Ząbkowice Śl. nr konta 77 95330004 2001 0014 9855 0006 z dopiskiem „UKRAINA”. Pieniądze będą przekazane organizacjom działającym bezpośrednio przy granicy oraz wykorzystane na bezpośrednią pomoc uchodźcom, w tym także transport. |
Co potrzebne na granicy? Dla osób oczekujących na przekroczenie granicy potrzebne są: termosy, herbata, kawa, cukier, worki na śmieci, zupki błyskawiczne (tzw. „chińskie”), kubki tekturowe lub plastikowe, kubki termiczne, łyżki jednorazowe oraz inne produkty spożywcze i higieniczne, np. wilgotne chusteczki, chusteczki jednorazowe. Uwaga FDD nie zbiera ubrań, nie ma obecnie takiej potrzeby. |
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.