reklama

Czy Inflacja to rzeczywiście Putinflacja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Czy Inflacja to rzeczywiście Putinflacja? - Zdjęcie główne

Kto naprawdę odpowiada za inflację? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki w ostatnich dniach wielokrotnie powtarza, że dotykająca nas wszystkich drożyzna to efekt wojny i czynników zewnętrznych, nazywając ją „Putinflacją”. Czy takie są fakty?
reklama

Podwyżki 2022. Informacja o „Putinflacji” znalazła się również w życzeniach świątecznych Premiera emitowanych w TV. Przed wybuchem wojny, premier oraz Rząd informowali, że zawysoką informację odpowiada polityka Unii Europejskiej. Na przestrzeni kilku tygodni Mateusz Morawiecki diametralnie zmienił swoje stanowisko.

Kto naprawdę odpowiada za inflację?

Wczoraj Narodowy Bank Polski opublikował dane o tzw Inflacji bazowej, która wzrosła do 6,9%. Jest to taki sposób mierzenia tempa wzrostu cen, który nie uwzględnia cen najbardziej zmiennych, takich, które mogą kształtować się pod wpływem jakichś zewnętrznych czynników. 

Inflacja bazowa pokazuje więc, czy i jak ceny rosną pod wpływem popytu krajowego, na który można oddziaływać polityką pieniężną i fiskalną, a więc tą prowadzoną przez NBP i Rząd.

Co to oznacza dla wzrostu cen który codziennie obserwujemy w sklepach?

Jak tłumaczy pytany przez nas ekonomista, jeśli inflacja bazowa wynosi 7%, przy inflacji ogólnej na 11%, oznacza to mniej więcej tyle, że wpływ czynników zewnętrznych, w tym wojny, na wzrost cen w Polsce to najwyżej 4 %.

Za 2/3 wzrostu cen w Polsce odpowiada więc Rada Polityki Pieniężnej i Rząd, którzy w ostatnich latach podejmowali złe decyzje. Oczywiście wojna i rosnące ceny surowców przyczyniają się do tego wzrostu, natomiast nie są głównym jego powodem
- mówi Michał Przybylak. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama