reklama

Zlikwidować cmentarz żołnierzy radzieckich?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zlikwidować cmentarz żołnierzy radzieckich? - Zdjęcie główne

Cmentarz ten powstał w 1945 roku, a jako nekropolia został zakończony w 1949 roku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Franciszek Gawęda, radny Ząbkowic, chce, żeby z miasta zniknął cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Legnickiej.Franciszek Gawęda, radny Ząbkowic, chce, żeby z miasta zniknął cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Legnickiej.
reklama

- Cmentarz ten powstał w 1945 roku, a jako nekropolia został zakończony w 1949 roku. Na cmentarzu znajdują się 73 groby - mówi Gawęda. - Powstałe tam groby żołnierzy radzieckich nie mają nic wspólnego z bezpośrednimi działaniami wojennymi II wojny światowej i udziału w nich wyżej wymienionych żołnierzy - dodaje. 

Według Gawędy od wielu już lat, zgodnie z odczuciem społecznym, podejmowano działania, zmierzające do likwidacji cmentarza żołnierzy radzieckich. 

- Bezskutecznie - ze względu na (ponoć) obowiązujące umowy międzynarodowe ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich - mówi radny miejski. - Obecna polityczna i międzynarodowa sytuacja sprzyja podjęciu działań zmierzających do jego przeniesienia, stąd wniosek jest w pełni zasadny i przy zachowaniu pełnego szacunku należnego zmarłym, groby te winny być przeniesione do nekropolii wrocławskiej żołnierzy radzieckich, która posiada jeszcze wiele wolnej powierzchni, jest zadbana i jest to miejsce godne pochówku - dodaje. 

Zniknąć z ul. Legnickiej miałby tylko nagrobki. Monument, jaki tam stoi, powinien według Franciszka Gawędy pozostać.

- Biorąc pod uwagę udział żołnierzy radzieckich w pokonaniu Niemiec w II wojnie światowej proponuję pozostawić znajdujący się tam obelisk jako upamiętniający udział wojsk radzieckich w II wojnie światowej - uzasadnia radny.

Franciszek Gawęda taki wniosek przesłał do burmistrza Marcina Orzeszka, którego poprosiliśmy o komentarz do sprawy, ale go nie dostaliśmy. Za to odpisała nam urzędniczka z magistratu. 

- Ustalono, że organem właściwym w sprawie jest wojewoda dolnośląski - poinformowała nas Justyna Obrał, inspektor ds. infrastruktury technicznej w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. Miejscy urzędnicy wysłali więc pismo do urzędu wojewódzkiego. Tam napisaliśmy również my, z prośbą o odpowiedź, co dalej z wnioskiem radnego Gawędy. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

 

 

Radna Dorota Sierka:
Powyższy wniosek winien być rozpatrywany na poziomie rządowym, decyzyjnym w tej kwestii jest rząd Polski, którego intencją było powstanie cmentarza upamiętniającego działania obronne podczas II wojny światowej. Samorząd nie jest właściwy do rozpatrywania powyższych decyzji.
Radna Magdalena Halikowska:
W 2009 roku na cmentarzu przy ul. Legnickiej usunięto symbole sowieckie. Od tego momentu mamy do czynienia z cmentarzem wojskowym. W polskiej kulturze miejsca spoczynku wszystkich zmarłych są otaczane szacunkiem. Nauczycielom historii postawiłabym pytanie o okoliczności, w jakich zmarli czerwonoarmiści pochowani na ząbkowickim cmentarzu. Takie relacje należałoby udostępnić nam wszystkim.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama