- Od 2007 roku do chwili obecnej zarejestrowano 69 postępowań z kwalifikacji doprowadzenia do samobójstwa - mówi nam prokurator rejonowy Robert Fudali. Prokuratora Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich nie informuje szczegółowo o tych sprawach.
Prof. dr hab. Marek Mozgawa i Paweł Bachmat z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przeanalizowali akta sądowe kilkunastu przypadków przestępstwa doprowadzenia człowieka do targnięcia się na własne życie. - Mieliśmy do czynienia z 18 oskarżonymi w 19 sprawach; w stosunku do jednej osoby (niepoczytalnej) prokurator złożył wniosek o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zamkniętym psychiatrycznym zakładzie leczniczym - wyjaśniają Mozgawa i Bachmat. - Wśród oskarżonych było 13 mężczyzn i 5 kobiet - dodają.
Trudno wyciągać wnioski odnośnie do charakterystyki oskarżonego z uwagi na małą ich liczbę, ale...
Charakterystyka podżegacza
- Można pokusić się o stwierdzenie, że jest nim mężczyzna przed 40 rokiem życia (72,2% ogółu oskarżonych), mieszkaniec miasta (72,2%), słabo wykształcony (61,1% oskarżonych ma co najwyżej wykształcenie zawodowe), w połowie przypadków karany, w większości przypadków stanu wolnego (61,1%), niemający dzieci (55,6%), w połowie spraw przyznający się do winy - charakteryzują autorzy raportu.
W tych 19 sprawach wystąpiło 22 pokrzywdzonych: 14 kobiet i 8 mężczyzn.
Ofiary są młode
- Typowym pokrzywdzonym jest osoba młoda (w 59,9% - poniżej 25 roku życia, a gdyby wziąć pod uwagę kategorię wiekową poniżej 18 lat - 36,3%), kobieta (63,6%), zazwyczaj osoba z kręgu najbliższych (59,9%) - podają Mozgawa i Bachmat.
Do jakich kroków samobójczych namawiali oskarżeni, lub w jakich krokach pomagali? Lista jest krótka: powieszenie (10 przypadków), przyjęcie leków, ewentualnie substancji psychotropowych czy narkotyków (6 przypadków), skok z wysokości (5 przypadków), rzucenie się pod samochód lub pociąg (5 przypadków) i zastrzelenie się (1 przypadek).
Na szczęście nie zawsze im się udaje
- Należy dodać, że tylko w czterech przypadkach (z analizowanych 19 spraw) doszło do skutecznego pozbawienia się życia przez pokrzywdzonego, zaś w pozostałych przypadkach miało miejsce jedynie usiłowanie samobójstwa (7 spraw) bądź też pokrzywdzony nie podjął w ogóle próby samobójczej (8 spraw) - podsumowują autorzy raportu.
W stosunku do 12 pokrzywdzonych w grę wchodziło jedynie namawianie do targnięcia się na własne życie, w stosunku do 5 osób chodziło tylko o udzielenie pokrzywdzonemu pomocy w samobójstwie, zaś w kolejnych 5 przypadkach łącznie wystąpiły obie te formy czynu (namowa oraz udzielenie pomocy).
Podsadził wisielca
Udzielenie pomocy do targnięcia się na życie miało miejsce w stosunku do 10 pokrzywdzonych. Zazwyczaj pomoc ta polegała na dostarczeniu pokrzywdzonemu określonych środków mających ułatwić mu dokonanie samobójstwa: drabiny, dwukrotnie lekarstw, paska, długiego gwoździa (27,5 cm, który sprawca wbił w ścianę), noża i powrozu. Inne przypadki pomocy wyrażały się w następujących zachowaniach:
– utwierdzanie w podjętej decyzji o samobójstwie,
– przymocowanie do gałęzi drzewa uformowanego w pętlę wisielczą kabla antenowego, a następnie ułatwienie założenia go na szyję pokrzywdzonej poprzez uniesienie jej ciała ma własnych ramionach na odpowiednią wysokość, umożliwiając jej zeskoczenie i zaciśnięcie pętli,
– udzielenie pomocy przez zaniechanie wezwania pomocy lekarskiej,
– planowanie terminów i sposobów odebrania życia, finansowanie zakupu niezbędnych środków, przedmiotów i wynajem pomieszczeń.
Jak wynika z opinii biegłych, jedna z osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa była niepoczytalna (schizofrenia paranoidalna), zaś w przypadku jednej z osób oskarżonych wystąpiła poczytalność ograniczona. U ośmiu oskarżonych wystąpiły zaburzenia osobowości bądź cechy osobowości nieprawidłowej, zaś u dwóch stwierdzono występowanie uzależnienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.