reklama

Ząbkowice Śląskie. Strażnicy miejscy mieli pełne ręce roboty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Ząbkowice Śląskie. Strażnicy miejscy mieli pełne ręce roboty - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z komendantem Straży Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich rozmawia Karolina Marcińczyk.
reklama

Dlaczego strażnicy miejscy stosują głównie pouczenia, upomnienia czy rozmowy wychowawcze?

Nie tylko. Pouczenia, upomnienia i rozmowy wychowawcze to znaczna część stosowanych przez strażników środków oddziaływania. Stosują je w sytuacjach drobnych naruszeń porządku prawnego, kiedy nałożenie mandatu karnego było by może zbyt dotkliwym środkiem.

Często również  stosowane jest  pouczenie w przypadku popełnienia np. wykroczenia po raz pierwszy, i wtedy, gdy zwrócenie uwagi czy też przeprowadzenie rozmowy wychowawczej jest wystarczającym środkiem do tego, aby taka osoba szanowała prawo w przyszłości. Weryfikujemy to na bieżąco.

Kiedy strażnik wystawia mandat, a kiedy kieruje do sądu wniosek o ukaranie?

Strażnik, podobnie jak funkcjonariusze innych służb, nakłada mandat zgodnie z uprawnieniami wtedy, kiedy nie wystarczające są środki, o których mówiłem przed chwilą i kiedy określają to ściśle przepisy prawa (rozporządzenie dotyczące wykroczeń, za które możemy nakładać mandaty). 

W sytuacji jednak, kiedy osoba nie zgadza się ze strażnikiem co do zastosowanego postępowania, na przykład wysokości mandatu  bądź zarzucanego jej czynu, czy też uważa, że nie popełniła wykroczenia - ma pełne prawo odmówić przyjęcia takiego mandatu. Sprawa wtedy trafia do sądu. Wnioski do sądu kierujemy  również w przypadku, kiedy z przepisów wynika, że nie możemy rozliczyć danego czynu na przykład mandatem, tylko obligatoryjnie musimy skierować wniosek o ukaranie. To tak po krótce, bo są jeszcze inne uwarunkowania kierowania wniosków o ukaranie do sądu.  

Zanotowaliście najwięcej wykroczeń porządkowych w ruchu drogowym. Dlaczego to Straż Miejska się tym zajmuje, a nie policja?

Dlaczego straż miejska, a nie policja? Jednym z ustawowych zadań straży miejskich jest również kontrola i przestrzeganie porządku w ruchu drogowym, w określonym zakresie. Szczególnie jeśli chodzi o wykroczenia porządkowe, jak nieprawidłowe parkowanie pojazdów, utrudnienia w ruchu, blokowanie przystanków komunikacji miejskiej, blokowanie chodników, wjazdów, wyjazdów i wiele innych.

Zdecydowanie najwięcej  interwencji podejmujemy w tym zakresie, ale również przyjmujemy najwięcej zgłoszeń dotyczących takich właśnie wykroczeń.

W 2022 r. zabezpieczano i udostępniano 49 razy zapis z kamer dla innych służb (policja, sąd, administracja skarbowa), jak również na wniosek mieszkańców. Po co mieszkańcom były te zapisy?

Kilka słów wyjaśnienia. Oprócz służb, na wniosek których zabezpieczamy zapisy do prowadzonych postępowań, bardzo często składają wnioski  mieszkańcy, w różnych sprawach.

Często jest tak, że mieszkaniec, któremu np. uszkodzono pojazd, składa wniosek o zabezpieczenie zapisu w określonym miejscu i czasie, bo nie jest do końca zdecydowany, czy taki fakt zgłosi na policję czy też nie. A jak już się zdecyduje, to zapisu może już nie być. Dlatego przyjmujemy takie wnioski i zabezpieczam zapisy.

Dokonujemy też wstępnego przeglądu, aby ustalić, czy w tym określonym miejscu jest zasięg monitoringu miasta i czy ewentualny zapis może być dowodem w sprawie. Inne wnioski składane przez mieszkańców dotyczą spraw cywilnych, np. uszkodzenie ciała na nieodśnieżonym chodniku, uszkodzenie pojazdu przez spadające dachówki, itp. Zabezpieczamy takie zapisy na prośbę mieszkańca, ale udostępniamy je w sytuacji ewentualnych postepowań, na wniosek odpowiednich służb. Tak to wygląda.

Dlaczego zakup samochodu dla Straży Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich jest wstrzymany?

Co do samochodu, tak. Jest bardzo pilna potrzeba wymiany, zakupu auta dla straży. Obecny pojazd jest bardzo wyeksploatowany i co do tego jest pełna akceptacja rady miejskiej i burmistrza. Nie mniej jednak w chwili obecnej, wydatki bieżące gminy (gaz, prąd media itp.) są tak duże, ze nie ma na razie możliwości realizacji tego wydatku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama