reklama

Ząbkowice Śląskie. Podwyżka w żłobku. Ile zapłacą rodzice?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ząbkowice Śląskie. Podwyżka w żłobku. Ile zapłacą rodzice? - Zdjęcie główne

Zmiana miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku wynika ze wzrostu kosztów utrzymania placówki. | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowiccy radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka oraz wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w Żłobku Publicznym w Ząbkowicach Śląskich. Wszyscy za nią zagłosowali, jak jeden mąż.
reklama

Ząbkowice Śląskie. Rajcowie ustalili miesięczną opłatę stałą za pobyt dziecka w wymiarze do 10 godzin dziennie w wysokości 400 zł za miesiąc (od 2018 r. wynosiła ona 260 zł). A opłatę dzienną zawyżywienie dziecka w wysokości 9 zł (od 2019 r. opłata ta wynosiła 7 zł).

Opłata za pobyt dziecka w żłobku wynika z usług zapewniania opieki w wymiarze do 10 godzin dziennie. Zwrot „do 10 godzin dziennie” wskazuje na możliwości dowolnego kształtowania czasu pobytu dziecka w żłobku
- tłumaczy Magdalena Cupiał, podinspektor do spraw koordynacji profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. 

Zmiana miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku wynika ze wzrostu kosztów utrzymania placówki, jednak zostanie w znacznej części zrekompensowana rodzicom w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Ustawą tą dodano do ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 art. 64c zgodnie, z którym rodzicom dzieci uczęszczających do żłobka przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku w wysokości 400 zł miesięcznie (jeżeli nie został przyznany na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym, a w przypadku przyznania  rodzinnego kapitału opiekuńczego po ukończeniu przez dziecko 36. miesiąca życia).

A co z opłatą za wyżywienie?

- Dzienna stawka żywieniowa obejmuje zakup surowców i produktów potrzebnych do przygotowania posiłków. Zmiana opłaty za wyżywienie wynika ze wzrostu cen żywności i produktów wykorzystywanych do przygotowania posiłków w żłobku
- wyjaśnia urzędniczka.

1 kwietnia weszło w życie nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznie dla tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. By płacić mniej za opiekę, rodzic musi złożyć odpowiedni wniosek.

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie - ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy, środków unijnych i przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek, ale bez wyżywienia. Jeżeli rodzic lub opiekun chce otrzymać żłobkowe dofinansowanie - musi złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej.

Dofinansowanie przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja. Przypomnijmy. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, o ile spełni ono kryterium wieku - od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. To 500 złotych  miesięcznie przez dwa lata lub tysiąc złotych miesięcznie przez rok - w sumie nawet 12 tys. zł. Pieniądze wypłacane są rodzicom i oni sami decydują, na co je przeznaczyć.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama