reklama

Pół miliona na walkę z alkoholizmem - bo dużo pijemy

Opublikowano:
Autor:

Pół miliona na walkę z alkoholizmem - bo dużo pijemy - Zdjęcie główne

Największa liczba badanych przyznała, że pije alkohol kilka razy w tygodniu, najczęściej jest to piwo

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 550 tys. zł na przeciwdziałanie alkoholizmowi i 40 tys. na przeciwdziałanie narkomanii - to wydatki gminy Ząbkowice Śląskie.
reklama

To kwoty tylko na ten rok zapisane w "Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Ząbkowice Śląskie na lata 2022-2025". Czemu na walkę z alkoholizmem wydajemy aż pół miliona? Urzędnicy miejscy przeprowadzili ankiety wśród mieszkańców.

 

15% abstynentów

- Według opinii wyrażonych w ankiecie na temat spożywania alkoholu mieszkańcy gminy odzwierciedlają postawy wobec picia alkoholu o wysokim poziomie ryzyka. Badani deklarowali, że najczęściej spożywają alkohol jednorazowo: 3-4 porcje, 1-2 porcje, 5-6 porcji, w tym 15% mieszkańców zadeklarowało abstynencję. Największa liczba badanych przyznała, że pije alkohol kilka razy w tygodniu, najczęściej jest to piwo, a następnie wino i inne używki - wymienia Anna Marcinków, kierownik referatu edukacji, kultury i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich. 

Dlaczego mieszkańcy sięgają po alkohol? Dla towarzystwa pije aż 69%, dla odreagowania emocji 21%, a dla dodania sobie odwagi 13%.

- Niepokojącym wydaje się wskaźnik, że dla badanych alkohol jest źródłem radzenia sobie z przeżywanymi emocjami, że alkohol daje pijącym odwagę w działaniu - uważa Anna Marcinków. 

 

Młodzież próbuje kupować trunki

Aż 75 % badanych sprzedawców uważa, że dostęp do napojów wyskokowych powinien być ograniczony lub kontrolowany. Według nich w Ząbkowicach Śląskich są przypadki próby kupna alkoholu przez osoby poniżej 18 roku życia. Zdarzają się one najczęściej kilka razy w miesiącu oraz w roku. 

Dlaczego piją nieletni? Najczęściej deklarowaną okolicznością inicjacji alkoholowej uczniów szkół podstawowych (zarówno dla młodszych, jaki i dla starszych uczniów) jest towarzystwo rodziny! Uczniowie szkół ponadpodstawowych pierwszy raz sięgają po alkohol podczas spotkań ze znajomymi (12%) oraz na imprezach i domówkach (21%). 

- Niestety, sporo starszych uczniów oceniło, że bardzo łatwo jest kupić zarówno alkohol, jak i papierosy przez osoby niepełnoletnie - ubolewa kierowniczka. 

 

Jest alkohol, jest i przemoc

Z badania wynika, że zjawisko alkoholizmu często łączy się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. Według ankietowanych to zjawisko jest zauważalne. Aż 16% respondentów ma w swoim otoczeniu osoby, które doświadczają przemocy w rodzinie, a 54% podejrzewa, że tak się dzieje. W sytuacji zachowań przemocowych 72% respondentów deklaruje, że stanęłoby w obronie ofiary przemocy, a 9% zawiadomiłoby policję.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama