reklama

Ząbkowice Śląskie. Minister zajmie się cmentarzem żołnierzy radzieckich

Opublikowano:
Autor:

Ząbkowice Śląskie. Minister zajmie się cmentarzem żołnierzy radzieckich - Zdjęcie główne

Cmentarz ten powstał w 1945 roku, a jako nekropolia został zakończony w 1949 roku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Legnickiej powędruje aż do Warszawy. Czy minister zleci likwidację nekropolii?
reklama

Ząbkowice Śląskie. Franciszek Gawęda, radny Ząbkowic, chce, żeby z miasta zniknął cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Legnickiej. Napisał w tej sprawie do burmistrza. Tymczasem urzędnicy z magistratu wniosek radnego przesłali do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a ten... poinformował nas, że wniosek idzie do Warszawy.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 roku o umowach międzynarodowych, ministrem właściwym do spraw umów dotyczących grobów i cmentarzy wojennych jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z powyższym, otrzymany wniosek, zgodnie z właściwością, przekazany zostanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- mówią pracownicy biura prasowego wojewody.

Co na to wnioskodawca?

Minister skieruje do premiera, premier - do prezydenta, prezydent do... Mi jeszcze nic nie przekazano. Natomiast bardzo często w telewizji, jak i na Facebooku pokazywane są miejscowości, które likwidują pomniki tego typu i nie podejrzewam, żeby kierowali się takimi przesłankami jakimi wojewoda dolnośląski. Ja jestem niezmiernie ciekawy, czy wojewoda w jakikolwiek sposób poparł swoim uzasadnieniem ten wniosek do ministra. Tym bardziej, że przecież nie chodzi o likwidację, a o przeniesienie na godne miejsce do nekropolii żołnierzy radzieckich we Wrocławiu - mówi nam Gawęda.

Przypomnijmy: Ząbkowicki radny napisał, że cmentarz ten powstał w 1945 roku, a jako nekropolia został zakończony w 1949 roku. Na cmentarzu znajdują się 73 groby, które zdaniem Gawędy nie mają nic wspólnego z bezpośrednimi działaniami wojennymi II wojny światowej i udziału w nich wyżej wymienionych żołnierzy. Według radnego od wielu już lat, zgodnie z odczuciem społecznym, podejmowano działania, zmierzające do likwidacji cmentarza żołnierzy radzieckich.

Bezskutecznie - ze względu na (ponoć) obowiązujące umowy międzynarodowe ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich - mówi radny miejski. - Obecna polityczna i międzynarodowa sytuacja sprzyja podjęciu działań zmierzających do jego przeniesienia, stąd wniosek jest w pełni zasadny i przy zachowaniu pełnego szacunku należnego zmarłym, groby te winny być przeniesione do nekropolii wrocławskiej żołnierzy radzieckich, która posiada jeszcze wiele wolnej powierzchni, jest zadbana i jest to miejsce godne pochówku - dodaje.

Zniknąć z ul. Legnickiej zgodnie z wnioskiem Franciszka Gawędy miałby tylko nagrobki. Monument, jaki tam stoi, powinien według niego pozostać.

Biorąc pod uwagę udział żołnierzy radzieckich w pokonaniu Niemiec w II wojnie światowej proponuję pozostawić znajdujący się tam obelisk jako upamiętniający udział wojsk radzieckich w II wojnie światowej - uzasadnia radny.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama