reklama

Ząbkowice Śl. Cmentarz na 1 Maja wyremontowany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMiG Ząbkowice Śl.

Ząbkowice Śl. Cmentarz na 1 Maja wyremontowany - Zdjęcie główne

Prace rewitalizacyjne objęły teren o łącznej powierzchni 3,5 ha. | foto UMiG Ząbkowice Śl.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyła się rewitalizacja cmentarza komunalnego przy ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śl. To co się na nim działo przeraża.
reklama

Prace polegały na remoncie nawierzchni ścieżek cmentarnych, wycince drzew zakwalifikowanych do usunięcia oraz posadzeniu nowych w miejscach po usuniętych drzewach. Prace rewitalizacyjne objęły teren o łącznej powierzchni 3,5 ha.
 

Prace wykonywała firma Produkcja Wyrobów Dekarskich Firma Mangan Dariusz Gruś z Ząbkowic Śląskich za 418 tys. zł. 

 
Cmentarz dla niższych warstw społecznych
Teren dzisiejszego cmentarza przy ul. 1 Maja, jak również otaczająca go zabudowa, stanowił w średniowieczu teren Przedmieścia Wrocławskiego, zlokalizowanego przed murami miejskimi, a więc w pewnym odosobnieniu od centrum miasta. Ulokowano tu w XIV wieku szpital dla trędowatych, czyli leprozorium. Oprócz szpitala wzniesiono również kaplicę św. Mikołaja i Wszystkich Świętych, w której znajdowały się dwa ołtarze: jeden ku czci św. Andrzeja i św. Marii Magdaleny, drugi poświęcony św. Jodokowi, Fabianowi i Sebastianowi. W 1534 r. zły stan techniczny kaplicy spowodował, że zgodnie z decyzją rady miejskiej, została ona zburzona.
W 1552 r. zburzono również szpital, a w jego miejscu utworzono istniejący do dziś cmentarz. W 1572 r. cmentarz otoczono murem. W 1581 r. wzniesiono natomiast nową kaplicę cmentarną. Cmentarz przeznaczony był głównie dla osób z najniższych warstw społecznych. Było to miejsce niechętnie odwiedzane przez mieszkańców. Nic w tym dziwnego. Wystające z ziemi kości, unoszący się fetor, zwierzęta pasące się między grobami – z dzisiejszego punktu widzenia krajobraz nie do przyjęcia, wtedy był zupełnie naturalny. W przedstawiony, wręcz makabryczny, kontekst, doskonale wpisują się wydarzenia, jakie miały miejsce na cmentarzu w 1606 r. Grupa miejscowych grabarzy oskarżona została wtedy o trucicielstwo. Wszyscy zostali skazani na śmierć.
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama