reklama

Szturm po dodatek węglowy

Opublikowano:
Autor:

Szturm po dodatek węglowy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Aż 1 tys. 17 wniosków w samych tylko Ząbkowicach Śląskich zostało złożonych w ciągu 4 dni. Urzędy przeżywają teraz oblężenie.
reklama

Szał na dodatki węglowe rozpoczął się, gdy tylko rząd ogłosił plany jego wprowadzenia.

- Codziennie mamy po kilkadziesiąt telefonów dziennie, gdzie informujemy zainteresowanych, że nie ma możliwości składania wniosków, ponieważ ustawa nie weszła jeszcze w życie - mówiła nam w środę, 10 sierpnia Monika Puzio z Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich.

Wreszcie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym. 

- Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada - mówi poseł Marcin Gwóźdź z Prawa i Sprawiedliwości. -  mina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia - dodaje.

Wielu mieszkańców jednak nie chce czekać do listopada i już składa wnioski. W Ząbkowicach można to zrobić w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich w poniedziałki w godz. 7.00-18.00, a od wtorku do piątku od 7.00 do 15.00. W gminie Bardo obsługę wniosków o wypłatę dodatku węglowego realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Bardzie (poniedziałek w godz. 7.30-17.00, wtorek-czwartek w godz. 7.30-15.30, piątek w godz. 7.30-14.00), a w gminie Stoszowice - Ośrodek Pomocy Społecznej w Stoszowicach  (poniedziałek-czwartek od godz. 8.00 do 15.00, piątek  od godz. 8.00 do godz. 13.00).

Dodatek węglowy wynosi jednorazowo 3 tys. zł zarówno dla gospodarstwa domowego jednoosobowego jak i gospodarstwa wieloosobowego.

 

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznany będzie wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Dodatek węglowy nie przysługuje osobie, która kupiła węgiel po preferencyjnej rządowej cenie z dopłatą dla sprzedawcy.

 

Wnioski można składać też elektronicznie

Chcesz złożyć wniosek przez internet? Zrób to za pośrednictwem platformy ePUAP (to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej).

- Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zaznacza poseł Gwóźdź.

Okazuje się, że w całym kraju osoby, które złożyły wcześniej deklaracje do CEEB zaznaczając np. piec gazowy, teraz zmieniają deklaracje na piece węglowe, aby tylko uzyskać dodatek. Czy tak jest też w naszych gminach?

 

Zmieniają piece na papierze

W gminie Ząbkowice Śląskie do dnia 10 sierpnia zostało złożonych 6 tys. 602 deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i do tego dnia zaktualizowano około 30 deklaracji. Dużo więcej osób aktualizowało deklaracje w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Tam złożono do CEEB 2 tys. 398 deklaracji.

- 172 deklaracje zostały zaktualizowane w CEEB - mówi nam Piotr Placek z Urzędu Miejskiego w Kamieńcu.

Jak należy wypełnić wniosek o dodatek węglowy:
• Wniosek wypełniamy DRUKOWANYMI LITERAMI.
• Organ do którego jest składany wniosek o wypłatę dodatku węglowego - w gminie Ząbkowice jest to: BURMISTRZ ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH.
• Osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania oraz numer konta bankowego.
• Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
• W formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego. Wskazane przez nas źródło powinno być wcześniej wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
• Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama