reklama

Ratusz w Ząbkowicach zostanie wyremontowany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Ratusz w Ząbkowicach zostanie wyremontowany - Zdjęcie główne

W kwietniu gmina Ząbkowice Śląskie na podstawie przygotowanej dokumentacji projektowej oraz decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków uzyskała pozwolenie na budowę w zakresie remontu wieży i elewacji budynku Ratusza | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Długo nie udawało się pozyskać dofinansowania na remont. W końcu się udało
reklama

Ratusz w Ząbkowicach Śl. W końcu doczeka się remontu. Stanie się tak dzięki pieniądzom, która gmina pozyskała z  Polskiego Ładu w wysokości 5 mln złRatusz jest zabytkiem od 1981 r. (wtedy budowla wpisana została do rejestru zabytków). Wzniesiono go w latach 1862-1864 w stylu neogotyckim, a więc nawiązującym do gotyku. Wcześniej w tym miejscu kolejno powstawało 5 budowli, które nie miały wiele szczęścia. Pierwszy ratusz istniał w Ząbkowicach już na początku XIV w., został spalony podczas najazdu husytów w 1428 r. Drugi został szybko zniszczony podczas walk z miastami śląskimi. Trzecia budowla powstała w pod koniec XV w. i w 1532 r. spłonęła. Czwarty ratusz odbudowano w latach 1532-1533 r., a został spalony w 1632 r. podczas wojny trzydziestoletniej. Budowę piątego ratusza zakończono w 1661 r., spłonął on 24 kwietnia 1858 r. w ogromnym pożarze miasta. Obecny ratusz był remontowany w latach 1975-1976 i 1992-1996.

 

Jest pozwolenie

W kwietniu gmina Ząbkowice Śląskie na podstawie przygotowanej dokumentacji projektowej oraz decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków uzyskała pozwolenie na budowę w zakresie remontu wieży i elewacji budynku Ratusza. - Po otrzymaniu prawomocnej decyzji zezwalającej na prowadzenie prac przy zabytku, wystąpiono z wnioskiem o dofinansowanie robót do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - mówił w sierpniu tego roku  Maciej Brandys, główny specjalista ds. budownictwa i inwestycji w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. - Dofinansowanie nie zostało przyznane. Kolejny wniosek o dofinansowania złożono do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Ochrony Zabytków, jednak dofinansowanie również nie zostało przyznane. Na szczęście udało się tym razem. 

 

 

Czekamy więc

Co zostanie wyremontowane? - Po wyłonieniu wykonawcy zadania gmina Ząbkowice Śląskie przystąpi do prac budowlanych obejmujących swoim zakresem zabezpieczenie ściany południowej, wykonanie remontu wieży oraz elewacji, renowację i częściową wymianę stolarki okiennej, renowację stolarki drzwiowej. Projekt przewiduje również wykonanie nowego doświetlenia zabytku oraz wykonanie instalacji odgromowej - wymieniał Maciej Brandys.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama