reklama

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie wydarzeń [część trzecia]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Powiat Ząbkowicki. Taki był 2021 rok - podsumowanie wydarzeń [część trzecia] - Zdjęcie główne

foto redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co działo się przez ostatni rok w naszych gminach? Przedstawiamy trzecią część podsumowania zdarzeń - kryminalnych, politycznych, związanych ze zdrowiem i z pieniędzmi.
reklama

Powiat Ząbkowicki. Przypominamy najważniejsze wydarzenia minionego roku. Dzisiaj pod lupę bierzemy maj i czerwiec.

MAJ

Kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem dziennie... W sobotę, 1 maja zarejestrowano 16 z nich i na szczęście zero zgonów.

Z ząbkowickiego szpitala wyszedł i zaginął niesłyszący 70-letni Edward Wojtasik z Brochocina. Mężczyzna 30 kwietnia wypisał się na własne żądanie. Nie wrócił do domu, więc zaczęły się poszukiwania. Zaginionego odnaleziono 1 maja wieczoremw masywie leśnym przy Złotym Stoku. Nie potrafił wytłumaczyć logicznie, dlaczego przeszedł tyle kilometrów.

W Srebrnej Górze nie odbyła się tradycyjna majówka. Za to pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach przygotowali wystawę zdjęć archiwalnych majówek.

Szalony pościg za motocyklistą! 1 maja na krajowej ósemce policjanci ruchu drogowego zauważyli jednoślad bez włączonych świateł. Gdy go wymijali, dostrzegli też brak tablicy rejestracyjnej. Chcieli zatrzymać go do kontroli, więc dali znaki używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Motocyklista zignorował mundurowych i zaczął uciekać drogą krajową nr 8, następnie skręcił wjeżdżając w obszar wiejski, przez teren zabudowany pędził nawet 124 km/h. Funkcjonariuszom udało się go zatrzymać. To 22-letni mieszkaniec naszego powiatu, który nie miał prawa jazdy, za to miał orzeczone zakazy prowadzenia pojazdów do dwóch różnych spraw. Ponadto motocykl, którym mężczyzna się poruszał, nie był ubezpieczony ani zarejestrowany.

Powinien nie żyć, a prowadził auto... 48-letni mieszkaniec naszego powiatu został zatrzymany na ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach późnym wieczorem 1 maja, gdy prowadził samochód osobowy. Badanie wykazało u niego 4,07 promila alkoholu.

Matury... z przygodami - 4 maja około godz. 8 rano na skrzynki pocztowe kilku szkół w powiecie wpłynęły maile z informacjami o podłożonych ładunkach wybuchowych. Dyrektorzy placówek jednak nie dali się nabrać i egzaminy ruszyły.

Gmina Ząbkowice Śląskie wykazała do sprzedaży działkę przy Słonecznym Parku Wodnym. Nieruchomość o powierzchni 0,7 ha jest przeznaczona do prowadzenia usług hotelarskich, taka jak: hotele, schroniska, pensjonaty, domy wycieczkowe, motele, zajazdy wraz z przynależnymi funkcjami i przynależnym zagospodarowaniem terenu. 

Spółka PA NOVA poinformowała o nowych najemcach w budowanym Parku Handlowym w Ząbkowicach. Do grona znanych już marek (Rossmann, Action, Media Expert, Sinsay oraz PSB Mrówka), dołączyły kolejne: Biedronka, Martes Sport, Kaes Sport i Deichmann.

I ♥ Ząbkowice - 7 maja około południa na ząbkowickim Rynku pojawił się kilkunastometrowy napis „I ♥ Ząbkowice Śl.”, który po zmierzchu jest podświetlany. 

8 maja policjant wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich w czasie wolnym od służby zauważył, iż znany mu z wcześniejszych kradzieży 29-letatek niesie damską torebkę. Zatrzymał mężczyznę i okazało się, że w torebce był portfel z dokumentami, kartami płatniczymi, pieniądze i zakupy, które nie należały do niego. Złodziej bowiem skorzystał z okazji: zauważył na parkingu sklepowym jak kobieta zostawia torebkę w bagażniku i idzie odstawić wózek sklepowy. Zabrał torebkę i się oddalił, nie uszedł jednak zbyt daleko, bo czujny policjant zatrzymał go.

Pomysłowa posiadaczka narkotyków... 28-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego i 35-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego zostali zatrzymani przez ząbkowickich policjantów. U mężczyzny znaleziono prawie 2 kg amfetaminy, a u kobiety kilogram - ukryty w pudełku z dziecięcymi puzzlami. 

W nocy z 12 na 13 maja doszło do nawałnicy nad powiatem. Przez kilka godzin deszcz intensywnie padał. Zalało Starczów, problemy były też w Kamieńcu Ząbkowickim, Niedźwiedziu, Pomianowie Dolnym, Karczowicach, Piotrowicach Polskich,  Ciepłowodach, Stolcu, Strąkowej i w Bobolicach. 

Pijanych w sztok było więcej. 14 maja około godz. 13 w Dębowinie dzielnicowy z rewiru gminy Bardo zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. 60-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, miał w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu i w takim stanie wsiadł za kierownicę Toyoty... On też mógłby już nie żyć przy takim stężeniu alkoholu. Cóż, ponoćte normy nie obejmują Polaków i Rosjan...

W sobotę, 15 maja, o godz. 8.00 pierwsi pacjenci przyjęli szczepionkę przeciwko covid-19 w punkcie szczepień powszechnych przy ul. Kusocińskiego 17. Została tam wybudowana hala namiotowa na boisku Orlik. Pierwszego dnia zaszczepiono 900 osób.

17 maja do Ząbkowic przyjechali Michał Kurtyka - minister klimatu i środowiska, prof. Maciej Chorowski - prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Grzegorz Macko - wicemarszałek województwa. Podczas briefingu w Rynku przekazali informację, że wniosek gminy Ząbkowice Śląskie złożony na początku roku o zakup czterech nowych elektrycznych autobusów uzyskał pozytywną ocenę. 

Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała ponad 3 mln. zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 na budowę i wyposażenie Inkubatora Przedsiębiorczości. Budynek powstanie w obrębie Ząbkowickiej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Cukrowniczej, obok hali przemysłowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dedykowanej mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Inkubator przygotowany będzie pod działalność minimum 9 firm.

Od 21 maja otwarto po koronawirusowej przerwie kina, teatry, filharmonie oraz parki rozrywki na świeżym powietrzu - z obłożeniem do 50%.

Samobójstwa - 21 maja zaginęła 70-letnia Celina Florek z Kamieńca Ząbkowickiego. Niestety ciało kobiety odnaleziono w Kamieńcu Ząbkowickim, popełniła ona samobójstwo. 22 maja około godz. 14.30 na krajowej ósemce na odcinku Ząbkowice Śląskie - Szklary doszło do czołowego zderzenia dwóch aut osobowych. Na miejscu zginął jeden z kierowców, ojciec rodziny, który podróżował z 38-letnią żoną i 3-letnim dzieckiem. 

24 maja uratowano niedoszłą samobójczynię. Około godz. 22.30 policjanci z Komendy Policji w Ząbkowicach Śląskich odebrali telefon od kobiety, która płacząc powiedziała, że ma zamiar się zabić. Nie przedstawiła się i nie powiedziała skąd dzwoni. Na szczęście udało się ustalić abonenta telefonu - był to mąż zgłaszającej. Policjanci, którzy udali  się do mężczyzny, w rozmowie z nim ustalili, gdzie przebywa kobieta i jak się nazywa. Mundurowi wraz z mężem pojechali pod ten adres na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Na korytarzu budynku wielorodzinnego poczuli ulatniający się gaz. W mieszkaniu na podłodze znaleźli leżącą kobietę. W kuchence gazowej był odkręcony gaz. Udało się uratować desperatkę.

Ponad tysiąc zł przywłaszczył sobie jeden z przedsiębiorców z gminy Stoszowice, który oferował usługi agencji pocztowej w ramach umowy z Pocztą Polską. Proceder trwał co najmniej kilka miesięcy, od grudnia 2020 r. 

26 maja około godz. 0.30 policjanci zostali wezwani na interwencję: pijany 36-letni mieszkaniec Ząbkowic wszczął awanturę domową, w trakcie której bił swojego 70-letniego ojca. Następnie zaczął ciąć sobie ręce próbując prawdopodobnie się zabić. Interweniowali policjanci. Po udzieleniu pomocy medycznej 36-latek został przewieziony do policyjnego aresztu w celu wytrzeźwienia i wyjaśnienia.

26 maja Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji dla odtworzenia odcinka linii kolejowej Bielawa Zachodnia - Srebrna Góra.

Od 28 maja otwarto kryte obiekty sportowe i baseny (z obłożeniem do 50%) oraz kluby fitness i siłownie (z limitem 1 osoby na 15 m kw.). Wreszcie został na nowo otwarty Słoneczny Park Wodny. 

30 maja na singletracku w Srebrnej Górze doszło w wypadku ucierpiał rowerzysta. Na miejscu interweniowali ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Złoty Krzyż dla burmistrza - 31 maja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, a wśród nich Marcinowi Czerniecowi, burmistrzowi Kamieńca. Uroczystość odbyła się w Ogrodach Zewnętrznych Pałacu Prezydenckiego. 

CZERWIEC

Miesiąc zaczął się dobrze, 1 czerwca nie było żadnych zakażeń koronawirusem, a także żadnych zgonów z tego powodu.

1 czerwca w Świerzawie strażacy z Dolnego Śląska otrzymali promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Wśród beneficjentów byli także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Olbrachcicach Wielkich. Środki przekazane przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji to 582 tys. zł.

3 czerwca strażacy-ochotnicy z Kamieńca Ząbkowickiego I uratowali psa, który utknął w betonowym przepuście drogowym. Zwierzę zaklinowało się na zwężeniu betonowych kręgów. Strażacy odkopali kręgi w pobliżu czworonoga, a następnie przy użyciu mniejszej przecinarki nacięli kręgi i skuli beton, aby przez wykonany otwór móc wyciągnąć psa.

DWD zostaje - 5 czerwca powiatowi radni zadecydowali: Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie nie będzie likwidowany. 

Od 6 czerwca mogą odbywać się targi, konferencje, wystawy z limitem 1 osoby na 15 m kw., otwarto sale zabaw również z limitem 1 osoby na 15 m kw., można organizować imprezy i zgromadzenia (do 150 osób), a limit w transporcie zbiorowym wzrósł do 75%. Osoby zaszczepione nie są wliczane w limity.

7 czerwca część wikariuszy odebrała z rąk biskupa dekrety, które mówią o przenosinach do innych parafii. I tak w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim nowym wikariuszem został ksiądz Michał Kropidłowski, a w parafii św. Anny w Ząbkowicach Śląskich nowym wikarym stał się ksiądz Jakub Górski. Dotychczasowy wikary kamienieckiej parafii, ksiądz Daniel Kołodziejczyk został oddelegowany do parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, natomiast ksiądz Daniel Mosór z parafii św. Anny został wikarym w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie.

A 8 czerwca biskup Marek Mendyk wręczył dekrety proboszczom - zmiana nastąpiła w parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Proboszcz ks. Dariusz Sakaluk został ustanowiony proboszczem w parafii św. Jakuba Apostoła w Pieszycach, natomiast jego miejsce w Ząbkowicach Śląskich zajął dotychczasowy proboszcz pieszyckiej parafii ks. Sławomir Białobrzeski. Zmienił się również dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Bardzie - został nim ks. Piotr Ochoński, dotychczas proboszcz w parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Świebodzicach.

8 czerwca ząbkowicka rada miejska wyraziła zgodę, aby przeznaczyć 50 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do wykonania kompleksowego remontu basenu letniego przy ul. Żeromskiego. W drugie połowie miesiąca podjęto zaś decyzję o tym, że basen w tym roku nie zostanie otwarty.

Ząbkowiccy policjanci zatrzymali recydywistę podejrzanego o 15 kradzieży sklepowych. Jego łupy to przede wszystkim alkohol, ale też czekoladki, perfumy i... płyn do chłodnic. 24-latek kradł od 17 kwietnia do 2 czerwca. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego był już wcześniej wielokrotnie zatrzymywany za kradzieże w sklepach. Ponieważ teraz działał w warunkach recydywy, grozi mu kara nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Jak w filmie... Rozpoczął się casting na statystów do kręconego w Byczeniu, Srebrnej Górze i Osinie Wielkiej serialu katastroficznego ukazującego powódź tysiąclecia. Zdjęcia zaplanowano na 21-31 sierpnia. „Wielka Woda” to dramat w reżyserii Jana Holoubka oraz Bartłomieja Ignaciuka rozgrywający się podczas powodzi, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 r. Serial swoją premierę będzie miał w drugiej połowie 2022 r.

Jak w filmie było też w Bardzie. Tam 10 czerwca ok. godz. 10.30 na krajowej ósemce zakończył się kilkunastokilometrowy policyjny pościg za Seatem, w kierunku kierującego padły strzały. Zanim to się stało auto w Lutomierzu wjechało w przydrożny słup po czym szybko oddaliło się z miejsca zdarzenia. Kobieta będąca świadkiem zdarzenia zadzwoniła na policję stwierdziła, że kierujący najprawdopodobniej jest nietrzeźwy i podała markę pojazdu oraz jego numer rejestracyjny. Patrol policji zauważył opisywany pojazd jadący w przeciwnym kierunku. Funkcjonariusze zawrócili i przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych rozpoczęli za mężczyzną pościg. Kierujący jechał w kierunku Ząbkowic Śląskich, skręcił do Tarnowa, a następnie wyjechał na krajową ósemkę i pędził nią w kierunku Kłodzka. Radiowóz próbował zepchnąć go z drogi. Do pościgu włączył się nieoznakowany radiowóz policyjny marki BMW. Uciekiniera udało się zatrzymać dopiero na krajowej ósemce w Bardzie. Kierowca zaraz po zatrzymaniu, w momencie gdy funkcjonariusze opuścili oznakowany radiowóz, chciał odjechać, wtedy mundurowi wykorzystali broń służbową oddając strzały w opony. 44-letni mężczyzna spoza powiatu ząbkowickiego był kompletnie pijany, miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu.

Kacper Prokop z Tarnowa został laureatem ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w kategorii: Nauki Przyrodnicze i Energetyka. Nasz żak znalazł się w gronie najlepszych dziewięciu studentek i studentów z całej Polski.

Martwy płód w ściekach! 12 czerwca około godz. 19.30 pracownik oczyszczalni ścieków przy ul. Rzecznej w Ząbkowicach odkrył coś, co przypomina ludzki płód. Zawiadomił policję. Przybyły na miejsce lekarz potwierdził, że jest to płód ludzki, ale nie udało mu się określić dokładnie wieku oraz płci. Sekcja zwłok wykazała, że to płód w granicach piątego-szóstego miesiąca ciąży. Nie przyniosła jednak odpowiedzi na pytanie odnośnie płci.

Bardzcy radni postanowili wspomóc finansowo powiat przy przebudowie drogi powiatowej w Bardzie obejmującej część ul. Głównej i ul. Noworudzką i przeznaczyli na ten cel blisko 860 tys. zł z budżetu gminy. 

Rok 2021 to rok Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Gmina Ząbkowice Śląskie urządziła Gminne Biuro Spisowe podczas działania Punktu Szczepień Powszechnych.

18 czerwca ok. godz. 14 operator traktora podczas koszenia trawy w Żdanowie przewrócił maszynę, która zsunęła się ze skarpy i przygniotła go. Kierowcę spod ciągnika wydobyła rodzina i sąsiedzi.

W Bardzie w kranach płynęła woda jak... siki. Mieszkańcy skarżyli się nam jakość wody dostarczanej przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie. 

Brutalne morderstwo - w nocy 19 czerwca w mieszkaniu przy ul. Kilińskiego w Dzierżoniowie 30-letni mężczyzna pochodzący z Bielawy zamordował 26-letnią kobietę z Pawłowic w gminie Ząbkowice Śląskie. Sprawca został zatrzymany bezpośrednio po zdarzeniu, już wcześniej tego dnia w mieszkaniu pary interweniowali policjanci. Podczas ostrej kłótni pijany mężczyzna wyrzucił przez okno telewizor. Mundurowi nakazali mu opuścić lokal, jednak po jakimś czasie 30-latek wrócił. Wtedy podczas wymiany zdań zaatakował kobietę nożem. Wykonał kilka cięć na szyi, po czym wbił jej nóż za ucho. To był śmiertelny cios. Mężczyzna nie bacząc na wykrwawiająca się kobietę... zrobił sobie kolację i zjadł gołąbka, bo - jak zeznał - uznał, że jak go zatrzymają, to szybko jedzenia nie dostanie.

22 czerwca ktoś wyrzucił do rzeki przy ul. Kłodzkiej w Ząbkowicach pudełko ze szczeniakami. Przeżył tylko jeden z nich. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zaapelowało o pomoc w poszukiwaniach sprawcy.

22 i 23 czerwca podczas prac ekshumacyjnych w Pomianowie Dolnym Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST odkryła groby niemieckich wojskowych, którzy zmarli w 1945 r. Byli to żołnierze, którzy odeszli w wojskowym lazarecie, na ich szczątkach widnieją liczne ślady zabiegów i operacji medycznych. 

24 czerwca podczas sesji kamienieckich radnych w trybie korespondencyjnym uchwalono, że Michał Dworczyk i Mateusz Morawiecki zostaną Honorowymi Obywatelami Kamieńca Ząbkowickiego, a skwer przy ul. Kolejowej zyska miano Skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Z końcem miesiąca Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu już Marcelemu C. oskarżonemu o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem rodziców i braciszka. Do brutalnego mordu doszło nocy z 8 na 9 grudnia 2019 r. Marceli C. jest oskarżony o zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z uwagi na motywację zasługującą na szczególne potępienie, w tym, co do zabójstwa rodziców czyny te zostały także zakwalifikowane jako zabójstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, gdyż po ich dokonaniu 18-letni wówczas morderca zabrał z domu pieniądze w kwocie 8,7 tys. zł, które chciał przeznaczyć na ucieczkę z kraju.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama