reklama

Powiat ząbkowicki. Już nie jesteśmy strefą ptasiej grypy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Powiat ząbkowicki. Już nie jesteśmy strefą ptasiej grypy - Zdjęcie główne

Mewy śmieszki są już zdrowe | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Niebezpieczeństwo cały czas jest, to może się jeszcze zdarzyć - mówi o ptasiej grypie powiatowy weterynarz, Wiesław Kałamaga. - Ale nie mam podstaw, żeby przetrzymywać te ptaki w zamknięciu w tych temperaturach - dodaje.
reklama

Dzikie mewy śmieszki z wirusem ptasiej grypy zostały znalezione na terenie Zbiornika Pilce w gminie Kamieniec Ząbkowicki na początku maja. Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków, obejmującą cały obszar powiatu ząbkowickiego.

Padłych ptaków na początku znaleziono kilkadziesiąt. Zauważył je przechadzający się nad zbiornikiem turysta. Powiadomił inspekcję weterynaryjną, a ta wysłała na miejsce swoich ludzi. Wiele z padłych mew leżało na wyspie lęgowej. Na sześć przebadanych śmieszek wszystkie były zakażone. Później padłe ptaki liczone były w setkach.

Majowe rozporządzenie wydane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii mówiło m.in. o tym, że nie wolno handlować żywym ptactwem na targowiskach, a drób należy utrzymywać w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych. 

Teraz (w środę, 14 czerwca) zostało ono wycofane.

- Wirus mógł zaniknąć, bo nie lubi ciepłej wody - mówi nam Powiatowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Wiesław Kałamaga. - W związku z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia kolejnych ognisk zjadliwej grypy ptaków szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zalecam, aby przygotować pomieszczenia (kurniki, inne zamknięte obiekty budowlane lub miejsca w gospodarstwie) dla drobiu lub innych ptaków pozwalające na całodobowe utrzymywanie ich w odosobnieniu - dodaje.

 

***
Powiatowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Wiesław Kałamaga przypomina, że zgodnie z prawem w całej Polsce  całorocznie:
1) zakazuje się:
- pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, w tym wód powierzchniowych, do których mają dostęp dzikie ptaki,
- wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
2) nakazuje się:
- utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki,
- zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
- utrzymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek i gęsi, w izolacji od dzikich ptaków,
- przechowywanie paszy i ściółki dla drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w sposób zabezpieczający tę paszę i ściółkę przed kontaktem z gryzoniami i dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
- karmienie i pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w zamkniętym pomieszczeniu lub osłoniętym miejscu w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.

***
Ptasia grypa może stanowić zagrożenie dla człowieka, choć przypadki zakażeń u ludzi są stosunkowo rzadkie. Wirus ptasiej grypy występuje głównie u ptaków, zwłaszcza drobiu, takich jak kury i kaczki. Głównym zmartwieniem związanym z wirusem jest jego zdolność do powodowania ciężkich zakażeń u ludzi, jeśli do nich dojdzie. W przypadkach, gdy człowiek zostanie zainfekowany wirusem ptasiej grypy, ryzyko powikłań i śmiertelności jest znacznie większe niż w przypadku innych typów tej choroby. Jednakże, warto zauważyć, że wirus ptasiej grypy jest słabo zaraźliwy między ludźmi, co oznacza, że transmisja z człowieka na człowieka jest stosunkowo rzadka. Najczęstsze przypadki zakażeń u ludzi występują po bezpośrednim kontakcie z zakażonymi ptakami lub ich odchodami. W przypadku ludzkiego zakażenia wirusem ptasiej grypy, objawy mogą obejmować grypopodobne symptomy, takie jak gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśniowe oraz trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach może wystąpić ciężka postać choroby, prowadząca do ostrego uszkodzenia płuc i innych powikłań.

***
Napisz do autora: k.marcinczyk@gazetazabkowicka.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama