reklama

Rząd walczy z piratami drogowymi [mandaty 2022]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Rząd walczy z piratami drogowymi [mandaty 2022] - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW połowie grudnia poprzedniego roku Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Od 1 stycznia mandaty są o wiele wyższe.
reklama

Zmiana nie podoba się kierowcom, jednak to tylko od ich rozwagi zależy, czy będą płacić mandaty. Warto wiedzieć, że to pierwsza poważna zmiana stawek mandatów od 26 lat. Do 31 grudnia policja mogła ukarać kierowcę jednorazowo mandatem wynoszącym maksymalnie 500 zł. Od 1 stycznia jest to aż 5 tysięcy złotych.
Powiat Ząbkowicki: Ile osób zginęło na naszych drogach w 2021 roku?

Co jeszcze się zmieni?
1 stycznia zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Wzrosły nie tylko ich ceny, ale też liczba punktów za poszczególne drogowe przewinienia. Zmiany w prawie umożliwią policji tak zwane sumowanie mandatów za popełnione wykroczenia, maksymalnie do 6 tys. złotych. Jeśli kierowca nie przyjmie mandatu i sprawa trafi do sądu, sąd będzie mógł wymierzyć karę do 30 tys. złotych.

  • Wyprzedzanie na zakazie jest karane mandatem w wysokości 1 tys. złotych.
  • Tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie jest karane mandatem w wysokości 500 złotych.
  • Jazda bez uprawnień jest karana kandatem w wysokości 1,5 tys. złotych. 

 

Za tak zwaną recydywę, czyli ponowne złamanie prawa w ciągu dwóch lat, kara będzie dwukrotnie wyższa. Dla przykładu, do 2021 roku za przekroczenie prędkości o 30 km/h kierowca otrzymywał mandat od 200 do 300 złotych, od 1 stycznia jest to 800 złotych, a w przypadku recydywy - 1,6 tys. złotych.

Za spowodowanie kolizji można zapłacić kilka tysięcy 
Od 1 stycznia kierowca za spowodowanie kolizji zapłaci do 1,5 tys. złotych, a pod wpływem alkoholu - minimum 2,5 tys. złotych (w przypadku recydywy minimum 5 tys. złotych). Wcześniej był to mandat do 500 zł. Stoszowice: Kierowca wjechał do rowu. Miał ponad 3 promile

Zero wyrozumiałości dla kierowców “na podwójnym gazie”
Za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków minimalny mandat wynosi 2,5 tys. złotych. Za to samo przewinienie przewidziano również karę dla rowerzystów - mandat to co najmniej 1 tys. złotych.
Stolec: Mieszkańcy zabrali kluczyki do auta pijanej kobiecie


Wykroczenia dotyczące pieszych
Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu czy jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych wynosi 1,5 tys. złotych.
Zmiany obejmują również kary za przekroczenia na przejeździe kolejowym - od 1 stycznia każde przewinienie jest karane mandatem w wysokości 2 tys. złotych.

Zmiany w punktach karnych
Maksymalna liczba punktów, którą kierowca może zgromadzić na swoim koncie, wynosi 24. Ta liczba się nie zmieni, ale maksymalna liczba punktów za poważne wykroczenie wzrośnie z 10 do 15. Oznacza to, że dwa mandaty mogą skutkować utratą prawa jazdy. Punkty będą się zerować dopiero po dwóch latach, a nie tak jak dotychczas po roku. Dodatkowo liczba punktów karnych będzie wpływać na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Przeczytaj również:

Podwyżki cen prądu w 2022 roku - ile zapłacimy?
Burmistrzowie i wójtowie dostaną więcej kasy

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama