reklama

Burmistrzowie i wójtowie dostaną więcej kasy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Burmistrzowie i wójtowie dostaną więcej kasy - Zdjęcie główne

Wszyscy nasi wójtowie i burmistrzowie będą więc zarabiać co najmniej 16 tys. 33 zł brutto miesięcznie, czyli o 3,5 tys. zł więcej niż obecna stawka maksymalna. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podwyżki dostaną szefowie gmin. Większe diety mogą dostać także radni. Burmistrz Ząbkowic będzie mógł zarabiać nawet ponad 20 tys. zł. Decyzję o skali podwyżki dla włodarzy podejmą radni.
reklama

Wysokość wynagrodzenia burmistrza ustala rada miejska. Według aktualnych przepisów, maksymalne wynagrodzenie wójta i burmistrza, niezależnie od wielkości miasta, czy gminy, może wynieść 20 tys. 41 zł brutto miesięcznie.

Nowe przepisy wprowadzają minimalne wynagrodzenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wynosi ono 80 procent maksymalnego, czyli 16 tys. 33 zł brutto. Wszyscy nasi wójtowie i burmistrzowie będą więc zarabiać co najmniej 16 tys. 33 zł brutto miesięcznie, czyli o 3,5 tys. zł więcej niż obecna stawka maksymalna. Ciekawe, którzy zbliżą się i na ile do maksymalnego pułapu 20 tys. zł na miesiąc? 

Rozporządzenie płacowe z 2018 r. obcięło uposażenia włodarzy o 20 proc. Ale we wrześniu posłowie dali zielone światło dla podwyżek w samorządzie. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych podniesiono z 12 tys. 525 zł i 94 gr brutto do 20 tys. 41 zł i 50 gr brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi. Kolejny krok zrobiła Rada Ministrów, która w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października podniosła uposażenia samorządowców o 60 proc., ten wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 r. 

Burmistrz Barda Krzysztof Żegański w rozmowie z nami już dawno temu ubolewał nad faktem, że szefowie gmin niejednokrotnie zarabiają mniej niż podlegli im pracownicy. - To demoralizujące - powiedział Żegański.

Marcin Orzeszek ma 4 tys. 800 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, do tego dodatki (funkcyjny - 2 tys. 100 zł, specjalny - 2 tys. 760 zł i za wysługę lat).

 

Dużo wyższe diety radnych:

>>> w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców 

maksymalna dieta wynosiła - 2 tys. 684 zł

teraz maksymalna dieta wynosi – 4 tys. 294 zł

>>> w gminach 15-100 mieszkańców

maksymalna dieta wynosiła - 2 tys. 13 zł

teraz maksymalna dieta wynosi – 3 tys. 220 zł

>>> w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców

maksymalna dieta wynosiła - 1 tys. 342 zł

teraz maksymalna dieta wynosi – 2 tys. 147 zł

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama