Powiat Ząbkowicki. Tylko jednego dnia w powiecie ząbkowickim policjanci „drogówki” zatrzymali dwa prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Pierwszy z kierowców 26-latek, jadąc samochodem Peugeot w miejscowość Służejów przekroczył prędkość o 57 km/h. Mężczyzna przyjął wysoki mandat i stracił prawo jazdy na 3 miesiące.
Ciężką nogę miał również kierujący Audi Q5. Jadąc przez miejscowości Strąkowa 53-latek przekroczył dozwoloną prędkość o 53 km/h, co również wiązało się z zatrzymaniem mu przez mundurowych prawa jazdy.
Nie były to jedyne wykroczenia drogowe ujawnione tego dnia w powiecie ząbkowickim. Tylko w ciągu 8 godzinnej służby policjanci skontrolowali 39 pojazdów i wystawili 20 mandatów związanych z przekroczeniem prędkości – informuje Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej komendy policji.
Przeczytaj: 83-latek potrącił rowerzystę
Noga z gazu
Ograniczenie prędkości oraz zerowa tolerancja dla kierowców pod wpływem alkoholu realnie wpływa na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Wbrew temu, co najczęściej myślimy, pomstując na bezmyślnie ustawiane ograniczenia, w wielu miejscach za znakiem ograniczenia prędkości stoją statystyki i wiedza na temat ryzyka w ruchu drogowym.
Z reguły w obszarze zabudowanym jest ograniczenie do 50 km/h, co jest spowodowane zwiększonym ruchem zarówno pieszych jak i pojazdów, a co za tym idzie większą ilością zdarzeń drogowych. Nagłe zderzenie z określoną prędkością można porównać do upadku z pewnej wysokości.
W przypadku zderzenia z prędkością 15 km/h uderzenie będzie porównywalne do upadku z krzesła. Zderzenie przy prędkości 50 km/h będzie miało taki sam efekt, jak upadek z 4 piętra. Zderzenie z prędkością 80 km/h można porównać do upadku z wysokości 10 piętra. Wydłuża się również droga hamowania. Powoduje to, że szanse na przeżycie pieszego potrąconego przez samochód poruszający się z prędkością 80 km/h są bliskie zeru.
Przeczytaj również: Pijany zasnął przy drodze. Wcześniej dwa razy ukradł alkohol
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.