reklama

Grupa Sudecka GOPR. Zostań ratownikiem górskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fb - Grupa Sudecka GOPR / T. Kmiecik

Grupa Sudecka GOPR. Zostań ratownikiem górskim - Zdjęcie główne

foto Fb - Grupa Sudecka GOPR / T. Kmiecik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli kochasz góry, umiesz jeździć na nartach, chcesz pożytecznie spędzić czas pomagając innym, masz teraz szansę na zostanie ratownikiem Grupy Sudeckiej GOPR.
reklama

Grupa Sudecka GOPR. 5 i 6 marca w Czarna Góra Resort odbędzie się egzamin dla osób, które chcą dołączyć do Grupy Sudeckiej GOPR. Kandydat starający się o przyjęcie do służby ochotniczej musi mieć ukończone 18 lat oraz średnie wykształcenie. 

Aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Sudeckiej GOPR do 28 lutego należy złożyć dokumenty i oświadczenia, które dostępne są na stronie internetowej

Jak wygląda egzamin praktyczny? 

W 2022 egzamin dla aplikantów na kandydatów odbędzie się 5 i 6 marca w Ośrodku Narciarskim Czarna Góra w masywie Śnieżnika.  Część praktyczna rozpocznie się w sobotę, 5 marca, o godz. 8:30, a część teoretyczna dzień później o godz. 11:00.

Egzamin praktyczny podzielony jest na trzy części: 

  1. Praktyczna jazda na nartach w terenie przygotowanym oraz jazda na nartach w terenie nieprzygotowanym;
  2. Przejazd z ośrodka Czarna Góra do dyżurki GOPR Międzygórze (będzie czas i warunki do przebrania się, sprzęt skiturowy zostanie wywieziony z dyżurki do schroniska przez GOPR) oraz marsz pieszy z dyżurki GOPR Międzygórze do Schroniska na hali pod Śnieżnikiem;
  3. Nocne wyjście skiturowe połączone z jazdą terenową lub piesze (w zależności od warunków).
Ważne: Powstanie nowa stacja GOPR w Karłowie

A co z teorią?

W części teoretycznej kandydaci będą musieli rozwiązać testy z wiedzy o górach, topografii oraz historii GOPR. Po teście odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna.

Co zabrać ze sobą na egzamin?

Na egzamin należy wyposażyć się w kask, gogle, 2 komplety nart (zjazdowe oraz skiturowe z fokami lub co najmniej skiturowe). Osoby nie posiadające nart skiturowych mogą wypożyczyć je w wypożyczalniach Czarna Góra oraz Międzygórze.

Dodatkowo należy zabrać plecak z możliwością troczenia nart, czołówkę (na siktury może być kask skiturowy), kompas, mapę terenu działania, ubiór odpowiedni do intensywnego działania w górach zimą tzn kilka warstw odzieży „na cebulkę”, buty do chodzenia w głębokim śniegu, kilka par rękawiczek, termos, batony, czekolada. 

Należy również dysponować środkami finansowymi na pokrycie kosztów karnetów za wyciągi, nocleg i wyżywienie oraz środkiem transportu aby przemieścić się z ośrodka Czarna Góra do Stacji Ratunkowej w Międzygórzu oraz z Międzygórza do Wałbrzycha.

UWAGA ! Egzamin ma na celu zweryfikowanie wysokiego poziomu uczestników. Przystąpienie do egzaminu równa się z oświadczeniem o posiadaniu wymaganych umiejętności co najmniej w stopniu podstawowym i odbywa się na własną odpowiedzialność osoby przystępującej do weryfikacji. Egzamin prowadzony będzie na ośrodku narciarskim oraz w górach zarówno w dzień jak i w nocy bez względu na warunki atmosferyczne. GOPR nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki i ich następstwa. Ubezpieczenie OC NNW we własnym zakresie uczestników.
- informuje Grupa Sudecka GOPR.

Egzamin - co potem?

Po pomyślnym zdaniu egzaminu dokumenty kandydata rozpatrywane są przez Zarząd Grupy Sudeckiej GOPR, a o decyzji kandydat powiadamiany jest pisemnie. 

Staż kandydacki trwa minimum dwa lata, podczas którego trzeba wypracować statutowe 240 godzin społecznych rocznie pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych oraz przejść obowiązkowe specjalistyczne szkolenie medyczne. Podczas stażu kandydaci mają również do wykonania szereg zadań dodatkowych związanych ze służbą górską.

Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Sudeckiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników grupy. 

Grupa Sudecka GOPR - podsumowanie 2021 roku

Miniony rok był bardzo pracowity dla ratowników z Grupy Sudeckiej GOPR. Na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich przeprowadzili oni 312 wypraw, akcji i interwencji, z czego wypraw wymagających dużego zaangażowania sił i środków było aż 65. Ratownicy 10 razy korzystali z pomocy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety nie udało się uratować 8 osób. 

1 051 uczestników wypraw, akcji i interwencji spędziło na nich ponad 2350 godzin. Społecznie przepracowaliśmy 35 524 godziny na dyżurach, szkoleniach, akcjach i różnego rodzaju innych działaniach.
- Grupa Sudecka GOPR.

 

info: Grupa Sudecka GOPR

 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu https://klodzko24.eu/. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama