reklama

Elżbieta Szumska - właścicielka Kopalni Złota została osobowością roku w plebiscycie Europa Nostrag

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Elżbieta Szumska - właścicielka Kopalni Złota została osobowością roku w plebiscycie Europa Nostrag - Zdjęcie główne

foto Kopalnia Złota w Złotym Stoku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja Europejska i Europa Nostra po raz dwudziesty wybrały 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów Europy, spośród setek zgłoszeń z 36 krajów.
reklama

Elżbieta Szumska - właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku została osobowością roku w plebiscycie Europa Nostra. Gala wręczenia nagród odbyła się w Operze Narodowej w Pradze i była zakończeniem Europejskich Dni Kultury 2022. Ta europejska nagroda trafiła na ręce szefowej złotostockiej kopalni za działalność filantropijną na rzecz historii i dziedzictwa kulturowego, za prowadzenie zrownoważonej działaności i za pasję. 

 

Komisja Europejska i Europa Nostra po raz dwudziesty wybrały 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów Europy, spośród setek zgłoszeń z 36 krajów. Elżbieta Szumska jest trzecią osobą z Polski w historii, która została odznaczona tym wyróżnieniem - European Heritage Awards 2022.

 

- Swoim niestrudzonym zaangażowaniem Elżbieta Szumska pomogła przekształcić dawną kopalnię złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski. Kiedy w 1996 roku podziemne muzeum kopalni zostało otwarte dla publiczności, Elżbieta Szumska rozpoczęła tam pracę jako przewodnik wycieczek i głęboko doceniła dziedzictwo i historię kopalni. W 2001 roku została głównym udziałowcem Kopalni i wyruszyła w długą i inspirującą podróż w celu odrestaurowania całego obszaru. Dzięki swoim badaniom Elżbieta Szumska odnalazła 3 zaginione sztolnie - wejścia do kopalń - które odrestaurowała i udostępniła zwiedzającym. W 2014 roku założyła Izbę Pamięci, muzeum prezentujące tysiące eksponatów o wartości historycznej, akredytowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. Część zabytków odnalazła sama Elżbieta Szumska, część przekazali mieszkańcy Złotego Stoku oraz osoby, które wyemigrowały za granicę w okresie powojennym. Do najcenniejszych eksponatów należą oryginalne złote monety z XVI wieku. Udało jej się również odnaleźć ostatniego żyjącego potomka ostatnich niemieckich właścicieli kopalni złota, 92-letnią Barbarę Guttler, co doprowadziło do odkrycia nieznanych dotąd historii, pamiątek i fotografii, z których każda jest bezcenna dla historii miasta - możemy przeczytać na stronie European Heritage Awards.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama