reklama

Borelioza: Niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GIS

Borelioza: Niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze - Zdjęcie główne

Kleszcze są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniak | foto GIS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dane dotyczące groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze są alarmujące. W pierwszej połowie tego roku w Polsce odnotowano blisko 8 tys. przypadków boreliozy. Kilkanaście z nich to przypadki z naszego powiatu.
reklama

Borelioza jest chorobą zakaźną, przenoszoną na człowieka przez ugryzienie zarażonego kleszcza. W 2022 roku Główny Inspektorat Sanitarny odnotował 17 368 zachorowań na boreliozę, w pierwszej połowie tego roku było ich 7 686. Chorują również mieszkańcy naszego powiatu.

W roku 2022 odnotowano w powiecie ząbkowickim 32 przypadki boreliozy. W roku 2023 do 15.05.2023 zanotowano 13 przypadków boreliozy
- informuje Małgorzata Masełko z ząbkowickiego sanepidu. 

Wczesne rozpoznanie i leczenie boreliozy są kluczowe dla uniknięcia powikłań

Objawy boreliozy mogą być zróżnicowane i obejmują kilka faz. W początkowej fazie pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry w miejscu ugryzienia kleszcza, nazywane rumieniem wędrującym. Oprócz tego, pacjenci mogą doświadczać objawów grypopodobnych, takich jak gorączka, bóle mięśni i zmęczenie.

Jeśli borelioza nie zostanie wyleczona na tym etapie, bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i prowadzić do poważniejszych objawów. Mogą one obejmować bóle stawów, zaburzenia neurologiczne, takie jak drżenie rąk czy zaburzenia mowy, a także problemy z sercem.

Jak usunąć kleszcza?

Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówią: Jeśli kleszcz wczepił się w twoje ciało – nie panikuj i przedstawiają instrukcję, jak usunąć kleszcza.

Najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć  pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą - chwyć go jak najbliżej skóry. Nie zgniataj, nie przekręcaj- usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę. Dokładnie umyj ręce. Obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc. Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama