reklama

Ząbkowice Śląskie. Uczeń technikum fanem bin Ladena. Planował zamach terrorystyczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GetAssetsMediaFromRepository

Ząbkowice Śląskie. Uczeń technikum fanem bin Ladena. Planował zamach terrorystyczny - Zdjęcie główne

Bin Laden jest wzorem dla ucznia ząbkowickiego technikum | foto GetAssetsMediaFromRepository

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osiemnastolatka, który przeszedł na islam i chciał dołączyć do bojowników tzw. Państwa Islamskiego. To dołączenie miało być z hukiem i to dosłownie. Islamiści nakazali chłopakowi wysadzenie budynku Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.
reklama

Pierwsze czynności w sprawie były przeprowadzone na terenie województwa dolnośląskiego przez Prokuraturę Rejonową w Ząbkowicach Śląskich, następnie postępowanie z uwagi na wagę spawy zostało przejęte przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

 

Planował zamach 

W toku śledztwa ustalono, że 18-letni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny. Pod koniec 2022 r. zmienił wyznanie na islam. Wzorował się m.in. na takich osobach jak Osama Bin Laden. Inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego” oraz ISIS. Zbierał informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach bombowy na budynek urzędu państwowego w Polsce. W wyniku zatrzymania oraz przeszukania miejsca pobytu mężczyzny ujawniono dowody planowanego przestępstwa. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ABW przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały w kontakcie z podejrzanym i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu - informują prokuratorzy z Prokuratury Krajowej.

Jak pisze „Super Express”, „18-latek skontaktował się z kimś, kto przedstawiał się jako przedstawiciel Państwa Islamskiego. Młody Polak chciał dołączyć do tej organizacji. Ale usłyszał, że najpierw musi się wykazać i zrobić coś spektakularnego. - Początkowo miał więc wysadzić Sejm, ale ten projekt przerósł możliwości mężczyzny. Dlatego ostatecznie wybór padł na komendę powiatową policji w Ząbkowicach Śląskich. To ten budynek obrał na cel - mówi nam nasze źródło”.

 

 

Pas szahida

Intrygującym w całej tej sprawie jest fakt, że młody człowiek z powiatu ząbkowickiego próbował konstruować „pas szahida”. Jest to pasek lub kamizelka z materiałem wybuchowym, które noszone są przez osoby zamierzające dokonać ataku samobójczego. Taki atak jest motywowany przekonaniem, że popełnienie zamachu na siebie i innych w imię ideologii religijnej zapewni męczeństwo i nagrodę w życiu pozagrobowym. Gdyby więc za jego pomocą zrealizował zamach terrorystyczny, zginałby na miejscu, a więc nie dołączyłby do tzw. Państwa Islamskiego. „Super Express” sugeruje nawet, że młody mężczyzna miał szukać wspólnika-samobójcy.

Tak czy inaczej, osiemnastolatek obserwował budynek ząbkowickiej komendy policji. Zbierał informacje na jego temat.

 

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym kwalifikowane. Kolejne zarzuty dotyczą planowania przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Osiemnastolatek na wniosek prokuratora trafił do aresztu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy - mówią prokuratorzy z Prokuratury Krajowej.

 

***

Co mówi prawo?

Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa, jeżeli grupa albo związek mają charakter zbrojny albo mają na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama