Reklama

Reklama

Zrewitalizowano mauzoleum rodziny Guttlerów w Złotym Stoku

Opublikowano: wt, 9 lis 2021 10:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co znajduje się we wnętrzu kaplicy i jak doszło do jej powstania?

Reklama

W Złotym Stoku zrewitalizowano mauzoleum rodziny Guttlerów. Burmistrz Grażyna Orczyk 6 listopada dokonała uroczystego otwarcia tego niezwykłego zabytku, który był dewastowany i niszczony przez dziesiątki lat. Ks. Piotr Paździur poświęcił budowlę i spoczywające tam szczątki rodziny Guttlerów.
 
We wnętrzu kaplicy znajduje się zrekonstruowany ołtarz i ławy wykonane podobnie, jak posadzka i okładziny ścienne z białego marmuru. Drzwi kaplicy są dębowe zdobione snycerskim rozetami. Nad drzwami znajdują się półkoliste naświetle z wypełnieniem barwnym szkłem z malowanym ornamentem i motywach geometrycznym i roślinnym. Dodatkowo kaplica jest zabezpieczona kratą z tarczą z inicjałami rodu. Po obu stronach portalu widać kamienne tablice z biblijnymi inskrycjami.
 
Wartość projektu to 60 tysięcy euro, z czego dofinansowanie wyniosło 30 tys. euro.
 
Mauozoleum zbudowała Paulina Güttler - żona Wilhelma Güttlera, który był protoplastą rodziny złotostockich przemysłowców Karla Güttlera iTheresie. Ich groby znajdują się na złotostockim cmentarzu. Po śmierci męża Paulina Güttler wykupiła część działki przyległej do cmentarza i to własnie na niej zbudowała rodzinny grobowiec. Po zbudowaniu grobowca złożono w nim  trumnę z ciałem Wilhelma. Paulina zmarła w 1898 roku i pochowana została u jego boku. 
 
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy