Zobacz, gdzie gwałcili i wykorzystywali nieletnich

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Komenda Główna Policji

Zobacz, gdzie gwałcili i wykorzystywali nieletnich - Zdjęcie główne

W miejscach oznaczonych kropką doszło do przestęstw o charakterze seksualnym. | foto Komenda Główna Policji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym zawiera kilka miejsc w naszym powiecie. A w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajduje się urodzony w Ząbkowicach w 1968 r. Robert Goździarski.

Goździarski na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach odsiaduje teraz karę więzienia.

 

 

 

Mężczyzna dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym w Rybniku oraz w Szklarach-Hucie w latach 2014-2015.

Robert Goździarski zgwałcił małoletniego poniżej 15 roku życia i za to dostał 8 lat więzienia. Za drugi taki gwałt dostał 4 lata odsiadki. Sądzono go tez za pokazywanie pornografii osobie poniżej 15 lat i za jeden taki czyn sąd orzekł 8 miesięcy, a za drugi - 1 rok pozbawienia wolności. To wszystko zmieściło się w jednym wyroku, w którym sąd orzekł łączna karę 10 lat więzienia, a do tego zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonych za doznaną krzywdę w wysokości po 10 tys. zł, 10 lat zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz 10 lat zakazu zbliżania się do nich na mniej niż 200 m.

Na mapie zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym znajdziemy Złoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki, Starczów, Ząbkowice Śląskie i Budzów.

 

Złoty Stok

Doszło tu do aż pięciu przestępstw z art. 200 § 1 kodeksu karnego, który mówi o seksualnym wykorzystaniu małoletniego potocznie nazywanym pedofilią. Może ono przybierać formę: obnażania się i masturbowania przy dziecku, dotykania jego narządów płciowych oraz stosunków seksualnych. Czyny takie nie są dokonywane wyłącznie przez pedofilów, lecz także przez osoby mające trudności w znalezieniu partnera seksualnego wśród dorosłych. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Kamieniec Ząbkowicki

Doszło tu do jednego przestępstwa określonego w art. 197 § 3 kodeksu karnego, który mówi o zgwałceniu - zmuszeniu drugiej osoby do obcowania płciowego przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą lub wobec małoletniego poniżej lat 15, lub też wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 

Starczów

Tu doszło do jednego przestępstwa określonego w art. 197 § 2, który mówi o zmuszeniu drugiej osoby do poddania się tak zwanej innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Jeżeli sprawca doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Ząbkowice Śląskie

Doszło tu do jednego przestępstwa z art. 200 § 1 kodeksu karnego, który został opisany w przypadku Złotego Stoku.

 

Budzów

Tutaj z kolei doszło do jednego przestępstwa z art. 198 kodeksu karnego, który mówi o obcowaniu płciowym z osobą chorą psychicznie. Jest to w polskim prawie typ przestępstwa seksualnego polegającego na obcowaniu płciowym bez pełnej rzeczywistej zgody partnera. Przede wszystkim chodzi o obcowanie płciowe z osobą niepoczytalną lub o ograniczonej poczytalności z powodu niedorozwoju, choroby psychicznej lub innego zakłócenia psychicznego. Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE