reklama

Ząbkowice Śląskie. Emerytury bez podatku od stycznia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Ząbkowice Śląskie. Emerytury bez podatku od stycznia - Zdjęcie główne

foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi Polski Ład. Głośny pakiet reform podatkowych zaproponowany przez rządzących. Pakiet zawiera wiele zmian w podatkach, które między innymi wpłyną na wysokość emerytur.
reklama

Ząbkowice Śląskie. Zasadniczą zmianą jest to, że emerytura do kwoty 2,5 tys. złotych będzie zwolniona z podatku PIT. Podatku nie zapłaci zatem ok 2/3 emerytów i rencistów. Osoby o nieco wyższych świadczeniach również skorzystają na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, a więc będą płacili podatek dopiero po przekroczeniu tej kwoty. Niekorzystny wpływ na wysokość świadczeń będzie miała natomiast zmiana w zakresie składki zdrowotnej, która nie będzie mogła być odliczana od podatku. 

Szczegóły brzmią skomplikowanie. Sprawdźmy zatem, na jaką zmianę świadczenia netto możemy liczyć przy określonej kwocie emerytury lub renty brutto.
Podwyżki cen prądu w 2022 roku - ile zapłacimy?

Ile więcej dostaną emeryci i renciści?

  • 1200 zł brutto – zysk 67 zł miesięcznie
  • 1500 zł brutto – zysk 94 zł miesięcznie
  • 2000 zł brutto – zysk 141 zł miesięcznie
  • 2500 zł brutto – zysk 187 zł miesięcznie
  • 3000 zł brutto – zysk 148 zł miesięcznie
  • 4000 zł brutto – zysk 71 zł miesięcznie

 

Osoby o emeryturze 5 tys. złotych i więcej będą jednak traciły na przyjętych rozwiązaniach z uwagi na wpływ składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczać od podatku.
Kobiecym Okiem. Zima 2021 - zobacz magazyn

W maju kolejna podwyżka
Warto wspomnieć również o tym, że nie jest to jedyna podwyżka świadczenia w 2022 roku. Wiosną na emerytów czekać będzie ustawowa roczna waloryzacja. Wartość waloryzacji nie jest jeszcze dokładnie znana, jedna przez związek ze wzrostem inflacji wiele wskazuje, że może być ona rekordowa. Jak szacują ekonomiści do emerytów i rencistów trafić może podwyżka w okolicach 9%. Szczegóły poznamy na początku zbliżającego się roku.

Przeczytaj również:
Kolęda 2022. Ile dać księdzu w kopercie?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2022 roku

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama