reklama

Ząbkowice Śląskie. Badają dziecięce stópki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ząbkowice Śląskie. Badają dziecięce stópki - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bezpłatnie, bez skierowań, bezboleśnie, bez kolejek - badania stóp dzieci i młodzieży u Bonifratrów w Ząbkowicach Śląskich. Placówka znalazła się w gronie zaledwie 16 ośrodków w Polsce, w których prowadzony jest pilotażowy program Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, polegający na badaniu i korygowaniu wad stóp dzieci.
reklama

Jeśli dziecko ma wady postawy, na przykład kolana skierowane do środka lub odchylone na zewnątrz, zniekształcone stopy, stawia stopy palcami na zewnątrz czy do wewnątrz lub jego stopy i pięty skręcają się do środka lub na zewnątrz to sygnał, że powinno zostać przebadane przez specjalistę. Bonifraterskie Centrum Medyczne w Ząbkowicach Śląskich przeprowadza takie badania zupełnie za darmo. Rodzice otrzymają też zalecenia jak postępować w domu, a ich dzieci będą mogły od razu skorzystać z fizjoterapii.

Badania obejmują dzieci i młodzież w wieku 5-16 lat.

- Badanie ma charakter przesiewowy, zatem mogą się na nie zgłosić także ci rodzice, którzy nie zauważają żadnych wad u swoich dzieci, ale chcą się w tym upewnić pod okiem specjalisty - mówi Robert Kozubal.

 

Co to za badania?

U dzieci przeprowadzone zostaną badania manualne i komputerowe oraz podoskopem. To urządzenie służy do dokładniejszego diagnozowania. Dzięki niemu można badać stopy od strony podeszwy i ocenić ich kształt, wysklepienie, obciążenie i stabilność. Badanie jest nieinwazyjne.

Każdy rodzic otrzyma informację o stanie stóp swojego dziecka. Kiedy będzie to potrzebne specjaliści przedstawią zalecenia o charakterze fizjoprofilaktycznym, na przykład jakie stosować wkładki ortopedyczne. W przypadku stwierdzenia wad, rodzice dowiedzą się, jakie postępowanie fizjoterapeutyczne zastosować.

 

Jak i gdzie się zgłosić?

Badania odbywają się w Bonifraterskim Centrum Medycznym ul. 1-go Maja 9 w Ząbkowicach Śląskich. Rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 (nr tel. 74 810 84 10, 575 991 444).

Bonifraterskie Centrum Medyczne to ogólnopolska grupa, dysponującej największym zapleczem szpitalnym w kraju - to blisko 700 łóżek w kilku szpitalach w Polsce, 2,5 tysiąca pracowników, w tym 2 tysiące lekarzy i pielęgniarek. Bonifratrzy znani są z opieki rehabilitacyjnej - oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i w Piaskach-Marysinie.

 

Kiedy rodzice powinni zgłosić się z dziećmi na badania?

Jak najszybciej, jeśli zauważyli następujące problemy:
·         Koślawienie - stopy i pięty skręcają się do środka. To normalne u małych dzieci, które uczą się chodzić, ale jeśli utrzymuje się u starszych dzieci lub dorosłych, może być spowodowane przez czynniki takie, jak płaskostopie, słabe mięśnie i więzadła, nadwagę lub choroby kości. 
·         Szpotawienie - kolana są odchylone na zewnątrz, a nogi tworzą kształt litery O. Szpotawość kolan jest normalna u niemowląt i małych dzieci, ale powinna się skorygować do 7. roku życia. Jeśli nie, może być spowodowana przez m.in. niedobór witaminy D, nadwagę lub choroby stawów. 
·         Obniżenie wysklepienia stóp - to zniekształcenie stopy, które polega na spłaszczeniu jej łuku podłużnego i/lub poprzecznego. Stopa opiera się o podłoże całą powierzchnią lub powierzchnią większą niż normalnie. Obniżenie wysklepienia stóp może być spowodowane przez m.in. wiotkość stawową, słabe mięśnie i więzadła, nadwagę, krzywicę, choroby stawów lub urazy. Może prowadzić do bólu, zmęczenia, zaburzeń chodu lub deformacji palców. 
·         Zbyt wysokie wysklepienie stóp - to zniekształcenie stopy, które polega na nadmiernym uniesieniu jej łuku podłużnego i/lub poprzecznego. Oznacza to, że stopa opiera się o podłoże tylko punktowo, a jej wysklepienie jest zbyt duże.  Może powodować ból, zmęczenie, napięcie mięśniowe, zapalenie rozcięgna podeszwowego lub deformację palców.
·         Stawianie palców do środka lub na zewnątrz - to sposób chodzenia, który polega na skierowaniu palców stóp w kierunku wewnętrznym lub zewnętrznym. Stawianie palców do środka nazywa się też chodem gołębim, a stawianie palców na zewnątrz - chodem kaczkowym. Stawianie palców do środka lub na zewnątrz może być normalne u małych dzieci, które uczą się chodzić i utrzymywać równowagę. Zwykle do 6-7 roku życia dziecko powinno opanować prawidłowy sposób stawiania stóp. Jeśli jednak stawianie palców do środka lub na zewnątrz utrzymuje się u starszych dzieci lub dorosłych, może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak: zaburzenia anatomiczne kości i stawów, dysfunkcje neurologiczne, dysbalans mięśniowy, wady postawy, urazy. Stawianie tak palców może powodować ból, zmęczenie, napięcia mięśniowe, zapalenie ścięgna Achillesa, ból rzepki lub rozcięgna podeszwowego.
·         Chodzenie na palcach.
·         Męczenie się stóp.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama