Reklama

Reklama

Ząbkowice Śl. Można zwiedzać cerkiew

Opublikowano: pt, 16 kwi 2021 11:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie wszystkie miejsca są niedostępne dla zwiedzających. Możesz kupić bilet i odwiedzić cerkiew św. Jerzego

Reklama

Ząbkowice Śląskie. Ruch turystyczny też nie jest taki, jak był w minionych latach ze względu na trwającą pandemię. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje.  Dyrektor ZCKiT Paweł Onyśków podpisał porozumienie z parafią pw. Św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich, dzięki czemu możliwe będzie zwiedzanie tego niezwykłego zabytku z jednymi z najstarszych na Śląsku, niezwykłymi freskami. Bilety są do nabycia w Izbie Pamiątek Regionalnych przy ul. Krzywej 1. 

 

Ząbkowicka cerkiew to dawna katolicka kaplica szpitalna. Powstała w XIV w. W XIX w. została przebudowana. W latach 1966–1967 budynek przystosowano dla potrzeb liturgii prawosławnej. W trakcie adaptacji odkryto XIV-wieczny fresk przedstawiający św. Jerzego. Pierwszy remont świątyni wykonano już w końcu lat 60. W latach 1992–1995 dokonano kolejnego remontu świątyni. Umocniono więźbę dachową, przebudowano ściany, wymieniono posadzkę, odnowiono wnętrze. Po kolejnym remoncie wnętrza, który odbył się w latach 2009–2012, cerkiew została konsekrowana w lutym 2012 r.  Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęto odbudowę zniszczonej części świątyni – do 2017 r. wzmocniono mury i uzupełniono w nich ubytki oraz wykonano systemy odwodnień i izolacji. Następnie do listopada 2020 r. wykonano strop oraz nową konstrukcję dachową, którą pokryto dachówką, a także wymurowano zachodnią ścianę szczytową

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.