Gmina Bardo za kwotę blisko 42 tys. Euro odrestauruje transgraniczny most nad Nysą Kłodzką. To projekt, który realizowany będzie tylko po polskiej stronie, jednak przygotowywany był we współpracy z Revitalizace Kuks z Czech, z którym gmina Bardo ma bardzo dobre doświadczenia w realizacji wspólnych projektów.
Remont będzie polegał na rewitalizacji zabytkowego mostu nad rzeką Nysa Kłodzka wraz z odtworzeniem postumentu pod historyczny pomnik – figury „Chrystusa ukrzyżowanego”. Wpłynie to na zwiększenie ruchu turystycznego z Polski i Czech ułatwiając odwiedzającym poznanie historii transgranicznego mostu. Ponadto projekt przyczyni się do rozwijania więzi kulturowych partnerskich miejsc: zabytkowego Barda i barokowego Kuksu.
Gmina Bardo, przy pomocy pieniędzy zewnętrznych i własnych, w kolejnych etapach rewitalizacji mostu zamierza przywrócić historyczny pomnik „Chrystusa ukrzyżowanego”, a także zainstalować iluminację świetlną. Zakończenie prac planowane jest do końca 2022 r.
Przetrwał powódź
Pierwszy most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i taki stał przez kilka wieków. Budowę kamiennego mostu zakończono w 1589 r. Ostateczny swój wygląd w stylu gotyckim otrzymał po przebudowie w 1909 r. W czasie wojny most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. W ten sposób z mostu zniknęły dwie figury: jedna przedstawiająca św. Jana Nepomucena, druga Chrystusa Ukrzyżowanego. Odbudowano go w 1950 r., ale bez figur.
Z mostu podziwiać można Nysę Kłodzką. W 1997 r. most oparł się wielkiej powodzi, gdy fala kulminacyjna mierzyła 11 m, a rzeka przelewała się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt. 25 maja 2019 r. na Kamienny Most w Bardzie powróciła figura św. Jana Nepomucena.
Przeczytaj koniecznie: Są ze sobą w życiu i w tańcu, choć dzieli ich różnica wzrostu, która uniemożliwia występowanie na turniejach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.