Reklama

Reklama

Wyremontują zabytkowy most w Bardzie

Opublikowano: wt, 15 lut 2022 10:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont będzie polegał na rewitalizacji zabytkowego mostu nad rzeką Nysa Kłodzka wraz z odtworzeniem postumentu pod historyczny pomnik – figury „Chrystusa ukrzyżowanego”. Co jeszcze zostanie zrobione?

Reklama

Gmina Bardo za kwotę blisko 42 tys. Euro odrestauruje transgraniczny most nad Nysą Kłodzką. To projekt, który realizowany będzie tylko po polskiej stronie, jednak przygotowywany był we współpracy z Revitalizace Kuks z Czech, z którym gmina Bardo ma bardzo dobre doświadczenia w realizacji wspólnych projektów.

Remont będzie polegał na rewitalizacji zabytkowego mostu nad rzeką Nysa Kłodzka wraz z odtworzeniem postumentu pod historyczny pomnik – figury „Chrystusa ukrzyżowanego”. Wpłynie to na zwiększenie ruchu turystycznego z Polski i Czech ułatwiając odwiedzającym poznanie historii transgranicznego mostu. Ponadto projekt przyczyni się do rozwijania więzi kulturowych partnerskich miejsc: zabytkowego Barda i barokowego Kuksu.

 

Gmina Bardo, przy pomocy pieniędzy zewnętrznych i własnych, w kolejnych etapach rewitalizacji mostu zamierza przywrócić historyczny pomnik „Chrystusa ukrzyżowanego”, a także zainstalować iluminację świetlną. Zakończenie prac planowane jest do końca 2022 r. 

Przetrwał powódź

Pierwszy most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i taki stał przez kilka wieków. Budowę kamiennego mostu zakończono w 1589 r. Ostateczny swój wygląd w stylu gotyckim otrzymał po przebudowie w 1909 r. W czasie wojny most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. W ten sposób z mostu zniknęły dwie figury: jedna przedstawiająca św. Jana Nepomucena, druga Chrystusa Ukrzyżowanego. Odbudowano go w 1950 r., ale bez figur.

Z mostu podziwiać można Nysę Kłodzką. W 1997 r. most oparł się wielkiej powodzi, gdy fala kulminacyjna mierzyła 11 m, a rzeka przelewała się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt. 25 maja 2019 r. na Kamienny Most w Bardzie powróciła figura św. Jana Nepomucena. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy