reklama

Wybudują 900 mieszkań w regionie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krajowy Zasób Nieruchomości

Wybudują 900 mieszkań w regionie - Zdjęcie główne

Przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety. | foto Krajowy Zasób Nieruchomości

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety. Wkrótce w regionie rozpocznie się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.
reklama

Dziś w Centrum Aktywności Lokalnej prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban i przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety. Wkrótce w regionie rozpocznie się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. - Właśnie podpisaliśmy umowę na drugą spółkę SIM w województwie dolnośląskim. To oznacza budowę kolejnych mieszkań w regionie. SIM Sudety zamierza wybudować blisko 900 lokali mieszkalnych. Dziś w Centrum Aktywności Lokalnej prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban i przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety. Wkrótce w regionie rozpocznie się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

– Powołana dziś spółka SIM Sudety wybuduje niemal 900 tak bardzo potrzebnych w regionie mieszkań – podkreśla prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban. – Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest kierowany do takich gmin jak Kłodzko, Polanica Zdrój czy Mieroszów – mniejszych miast, gdzie nie zawsze można kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Do ludzi, których nie stać na wydatek rzędu kilkuset tysięcy na mieszkanie - dodaje.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dobre rozwiązanie dla takich miast, jak nasze - mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Chcemy, aby w jej ramach powstało na początek 90 mieszkań. Mamy już w pełni przygotowane tereny pod inwestycję. Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2023 r. To dobre rozwiązanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu. W ten sposób, mam nadzieję, powstrzymamy w pewnym stopniu odpływ mieszkańców z Kłodzka.

W 2020 roku, mimo pandemii, w Polsce oddano do użytkowania ponad 221 tysięcy mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 roku. Wybudowane w ubiegłym roku mieszkania w większości są jednak niedostępne dla osób osiągających umiarkowane dochody, które chciałyby się uniezależnić. Oferowane są głównie w aglomeracjach, co nie sprzyja rozwojowi mniejszych miejscowości.

Gdzie będą mieszkania? 

Spółka SIM Sudety zamierza, w pierwszym etapie wybudować 41 mieszkań w Kłodzku (miasto+gmina), 60 w Bystrzycy Kłodzkiej (gmina), 30 w Międzylesiu (gmina), 101 w Nowej Rudzie (miasto+gmina), 20 w Polanicy Zdrój (gmina), 60 w Kudowie Zdrój (gmina), 35 w Lądku Zdrój (gmina), 31 w Stroniu Śląskim (gmina), 41 w Głuszycy (gmina), 100 w Ząbkowicach Śląskich (gmina), 36 w Złotym Stoku (gmina), 15 w Ziębicach (gmina), 50 w Mieroszowie (gmina), 50 w Jaworzynie Śląskiej (gmina) oraz 100 w Żarowie (gmina). Gminy przystępujące do SIM skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Tym samym każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM Sudety wynosi 51 milionów złotych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama