Reklama

Reklama

Województwo Dolnośląskie ma już 25 lat! Obchody jubileuszu są zaplanowane na cały październik

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Święto województwa to szczególny dzień dla całego regionu, a także okazja do integracji mieszkańców Dolnego Śląska i wyróżnienia osób działających na rzecz jego rozwoju. W tym roku obchodzimy jednak wyjątkowy jubileusz 25-lecia naszego regionu. Z tej okazji przez cały październik odbędzie się ponad 200 wydarzeń sportowych, kulturalnych i turystycznych.

Reklama

Zwykle Święto Województwa powiązane jest z dniem pamięci jego patronki, św. Jadwigi – przypadającym na 16 października. Tegoroczny jubileusz dodatkowo stał się doskonałą okazją, żeby przełamać konwencję i zbudować szeroki program obchodów. Platformą, która ma za zadanie porządkować informacje o jubileuszu i być przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych, jest specjalnie w tym celu przygotowana strona dolnyslask25lat.pl.

- Święto Województwa Dolnośląskiego łączy wszystkich mieszkańców regionu, ponieważ Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem. O prawdziwej energii naszego regionu świadczy otwartość, pracowitość i życzliwość Dolnoślązaków. Tegoroczne Święto Dolnego Śląska jest wyjątkowe! Z okazji 25-lecia samorządu województwa odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, które podkreślą naszą regionalną tożsamość i przywiązanie do naszej małej Ojczyzny. Z okazji Święta Województwa składam wszystkim Dolnoślązakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącej przyszłości – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Każdego roku z okazji Święta Województwa odbywa się uroczysta sesja dolnośląskiego Sejmiku, która jest okazją do uhonorowania wybitnych mieszkańców regionu. Przyznawany jest tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO, Nagroda Kulturalna SILESIA, a także wręczane są złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za szczególne osiągnięcia dla regionu”. Podczas tegorocznych uroczystości świętować będziemy również jubileusz istnienia Województwa Dolnośląskiego. 

- Pamiętamy, jak w 1998 roku Sejm RP uchwalił „Ustawę o samorządzie województwa”, która zmieniła podział Polski na 16 województw  z 49, które istniały ponad 20 lat. I tak oto 25 lat temu utworzono Województwo Dolnośląskie. Dolnoślązacy wybrali Radnych Województwa, powstał regionalny parlament – Sejmik i na I sesji, 7 listopada 1998 roku, Radni Województwa wybrali pierwszy Zarząd Województwa Dolnośląskiego. 25 lat to krótki okres naszej wspólnoty, ale owocny i pełen sukcesów. Wkroczyliśmy w okres „dojrzałości”, ale już na tym etapie mogę stwierdzić, że szczebel wojewódzkiej władzy samorządowej jest trwałym, nieusuwalnym elementem struktury polskiej samorządności – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

25 lat Województwa Dolnośląskiego to wspaniały jubileusz i okazja do jeszcze lepszego poznania i pokochania naszego regionu. 

- W tym roku Święto Województwa pod hasłem #Mam25lat chcemy świętować przez cały październik. Zależy nam na tym, aby każdy mógł celebrować 25-lecie Dolnego Śląska w taki sposób, w jaki lubi najbardziej - kulturalnie na koncertach,  turystycznie na rajdach krajoznawczych, sportowo na zawodach czy rodzinnie na piknikach i warsztatach. Zapraszam na stronę dolnyslask25lat.pl, gdzie znajduje się pełen program wydarzenia - mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. 

 

 

Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej zdradza, co będzie jednym z pierwszych wydarzeń w jubileuszowym kalendarzu. – Przygotowaliśmy dla Państwa operę klasyczną, ale w nowej odsłonie. Zaprosiliśmy do napisania dialogów osobę emblematyczną dla Dolnego Śląska i Wrocławia – Marka Krajewskiego. Tak powstał „Czarodziejski flet w Breslau”. Ale to nie jedyna propozycja, jaką przygotowaliśmy w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. Chcemy wychodzić poza mury gmachu opery i upowszechniać nasz repertuar w całym regionie.

Dolny Śląsk przez 25 lat świetnie się rozwijał i dzisiaj jest miejscem niezwykle gościnnym i różnorodnym, a także regionem, który pod względem gospodarczym rośnie w siłę. To przyciąga inwestorów i partnerów biznesowych. Prężnie rozwija się tu przemysł, komunikacja, turystyka, a także wdrażane są  innowacje.

O dynamicznym rozwoju Dolnego Śląska przez ostatnie 25 lat najlepiej świadczą liczby. Ponad pięciokrotnie wzrosły tu dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r. W 2000 r. PKB regionu wynosiło 58,6 mln zł (co stanowiło 7,8% krajowego PKB), dziś ten współczynnik wzrósł do 221 mln zł (8,4% krajowego PKB). Niemal trzykrotnie zwiększyły się nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

 

Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy