Reklama

Reklama

Twierdza Srebrna Góra. Zabytek czekają olbrzymie zmiany

Opublikowano: śr, 27 sty 2021 18:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15,5 mln zł dostanie srebrnogórska Twierdza. Będzie można przenocować i zjeść w restauracji

Reklama

We wtorek, 26 stycznia Wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz i prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk podpisali umowę na rewaloryzację dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych zdegradowanych niedostępnych części Pomnika Historii – Twierdzy Srebrna Góra, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Łączna powierzchnia pomieszczeń przewidziana do adaptacji i konserwacji to ok. m kwadratowych. Realizacja pozwoli na kontynuację prowadzonych od 18 lat działań rewaloryzacyjnych na twierdzy. Będzie to kolejny etap prac obejmujący adaptację naszego Pomnika Historii do współczesnych funkcji edukacyjnych, kulturalnych, wystawienniczych, noclegowych i gastronomicznych. 

Całkowita wartość zadania to około 15,5 mln złotych.  Otwarcie nowej przestrzeni Twierdzy Srebrna Góra nastąpi w czerwcu 2023 r.

 

Co zostanie zrobione:

> zabezpieczenie zdegradowanych elewacji kieszeni szklano-stalową kubaturą – z konserwacją murów i zachowaniem stanu trwałej ruiny. Wykorzystanie uzyskanej przestrzeni na sale wielofunkcyjne do zajęć manualnych i edukacyjnych, imprez kulturalnych, wystaw i przestrzeni restauracji

 

> adaptacja wnętrz dawnych izb mieszkalnych Twierdzy na miejsca noclegowe dla 58 osób z otworzeniem drewnianych stropów, stolarki okiennej, remontem murów i sklepień adaptacja kazamat na sale wielofunkcyjne, kuchnie wraz z jadalnią, biuro, pomieszczenia techniczne oraz ekspozycje muzealną związaną z turystycznym zagospodarowaniem Donjonu na przełomie XIX i XX w.

 

> wykonanie izolacji przeciwwilgociowych nad pomieszczeniami, odtworzenie wałów obronnych i nasypów ziemnych na koronie i cześci dziedzińca Donjonu wraz z utwardzeniem i odwodnieniem nawierzchni.

 

> wykonanie przyłącza wody i prądu na odcinku ok. 1300 m, wyposażenie w instalacje cywilizujące

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.