Jak informuje Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, w styczniu mieliśmy w Polsce ok. 5 razy więcej zachorowań niż na początku sezonu grypowego, tj. w listopadzie ub.r.
- Szacujemy, że tylko w styczniu zachorowało na grypę już ponad 300 tys. osób w Polsce, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Sytuacja jest więc poważna. Z gabinetów lekarskich, za pośrednictwem systemów Centrum e-zdrowia, płyną informacje, że jesteśmy już w szczycie sezonu. W lutym było 295 tys. zakażeń - mówi Waszczewski.
Powiat ząbkowicki
802 przypadki grypy i 21 - Covid-u odnotował w tym roku Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich.
Bardo - 135 grypa, Covid - 2,
Ciepłowody - 31 grypa, Covid - 1,
Kamieniec Ząbkowicki - 107 grypa, Covid - 1,
Stoszowice. - 31 grypa, Covid - 1,
Ząbkowice Śląskie. - 366 grypa, Covid - 10,
Ziębice - 121 grypa, Covid - 4,
Złoty Stok - 11 grypa.
W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, wprowadzony został zakaz odwiedzin.
- Epidemii wprawdzie nie ma ale nasi pensjonariusze to osoby starsze z osłabioną odpornością. Szybko dochodzi u nich do zakażeń, znacznie ciężej przechodzą grypę - powiedziała naszemu reporterowi dyżurna pielęgniarka. Choroba dopada także personel placówki. Zachorowała jej dyrektorka i jedna z kierowniczek. Na razie nie wiadomo kiedy zakaz odwiedzin zostanie zniesiony. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji.
Zwolnienia płatne
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.
Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.
Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% - kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.