reklama
reklama

Szczyt sezonu grypowego. Czy to już epidemia?

Opublikowano:
Autor:

Szczyt sezonu grypowego. Czy to już epidemia? - Zdjęcie główne

W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, wprowadzony został zakaz odwiedzin.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTylko w styczniu zachorowało na grypę już ponad 300 tys. osób w Polsce, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń.
reklama

Jak informuje Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, w styczniu mieliśmy w Polsce ok. 5 razy więcej zachorowań niż na początku sezonu grypowego, tj. w listopadzie ub.r. 

- Szacujemy, że tylko w styczniu zachorowało na grypę już ponad 300 tys. osób w Polsce, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Sytuacja jest więc poważna. Z gabinetów lekarskich, za pośrednictwem systemów Centrum e-zdrowia, płyną informacje, że jesteśmy już w szczycie sezonu. W lutym było 295 tys. zakażeń - mówi Waszczewski.

 

Powiat ząbkowicki   

reklama

802 przypadki grypy i 21 - Covid-u  odnotował w tym roku Powiatowy Inspektor Sanitarny      w Ząbkowicach Śląskich. 

Bardo                               - 135 grypa, Covid - 2, 

Ciepłowody                     - 31 grypa, Covid - 1, 

Kamieniec Ząbkowicki   - 107 grypa, Covid - 1, 

Stoszowice.                     - 31 grypa, Covid - 1, 

Ząbkowice Śląskie.         - 366 grypa, Covid - 10, 

Ziębice                            - 121 grypa, Covid - 4,

Złoty Stok                       - 11 grypa.  

reklama

W związku z rosnącą liczbą zachorowań w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, wprowadzony został zakaz odwiedzin. 

- Epidemii wprawdzie nie ma ale nasi pensjonariusze to osoby starsze z osłabioną odpornością. Szybko dochodzi u nich do zakażeń, znacznie ciężej przechodzą grypę - powiedziała naszemu reporterowi dyżurna pielęgniarka. Choroba dopada także personel placówki. Zachorowała jej dyrektorka i jedna z kierowniczek. Na razie nie wiadomo kiedy zakaz odwiedzin zostanie zniesiony. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji.   

Zwolnienia płatne 

W przypadku grypy lub przeziębienia zwolnienie lekarskie wydawane jest najczęściej na okres ok. 5 dni. Jeśli choroba ma cięższą postać, okres absencji w pracy może się przedłużyć do dwóch lub więcej tygodni. Jak ustalili dziennikarze, jeśli na zwolnienie idzie pracownik, który zarabia średnią krajową, czyli ponad 6 tys. zł, to ZUS lub pracodawca wypłacą mu 80 proc. pensji, czyli - w tym przypadku - ponad 4 tysiące złotych. Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce sięgają 5 mld zł. Co sezon tracimy z powodu choroby conajmniej 700 mln zł - wyliczają eksperci. 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

reklama

Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% -  kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. 

reklama

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo