reklama

Strażacy z Olbrachcic dostali kasę na zakup auta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB/Marcin Orzeszek

Strażacy z Olbrachcic dostali kasę na zakup auta - Zdjęcie główne

Odbiór promesy na zakup samochodu przez strażaków z OSP Olbrachcice | foto FB/Marcin Orzeszek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażacy z MSWiA otrzymali 582 tys. zł. Resztę dołożyła gmin. Ile?
reklama

We wtorek, 1 czerwca burmistrz Marcin Orzeszek z Grzegorzem Prokopczukiem Prezesem OSP Olbrachcice Wielkie oraz Tomaszem Mądrym Zastępcą Komendanta PSP w Ząbkowicach Śląskich odebrali promesę na zakup dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Olbrachcicach Wielkich średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego. Pieniądze przekazane przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz MSWiA to  582 tys. zł,  natomiast z budżetu Gminy Ząbkowice Śląskie OSP otrzymało 200 tys. zł.

 

Historia OSP Olbrachcice

 

Kadra Ochotniczej Straży Pożarnej w 1945 roku:  Władysław Krzeszowiec- komendant, Jan Galiński- sekretarz, Mieczysław Głowacki- gospodarz, Jan Majka- skarbnik, Karol Ryzner, Franciszek Winiarski, Karol Gancarz, Józef Blicharz, Jan Bajor, Bronisław Wieczerzak, Stanisław Bury, Mieczysław Śnieżek, Józef Saczko, Józef Salwach, Mieczysław Krubnik, Jan Dziaduła, Stanisław Jabłoński, Karol Mazur.

 

Podczas Świąt Wielkanocnych w 1946 r. powstaje zwyczaj adoracji poprzez wartę przy grobie Pana Jezusa. Warta jest prowadzona podczas każdej uroczystości Świąt Wielkanocnych, nieprzerwanie do czasów obecnych.

 

Druhowie brali udział podczas wysiedlenia niemieckich mieszkańców.

 

W 1949 r. Mieczysław Glac wraca z wojska i wstępuje w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Olbrachcicach Wielkich. W 1950 r. zostaje komendantem. Urząd ten piastuje do 1988 roku.

 

W 1952 trafia z Komendy Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich do OSP Olbrachcice Wielkie motopompa, która została poświęcona w kościele. Chrzestną została Mela Szlachta. 

 

Do straży wstępują: Bronisław Jeł, Stanisław Ficek, Eugeniusz Ragan, Kazimierz Zawadzki, Andrzej Żołyniak, Edward Cisak, Czesław Olbrecht, Kazimierz Bystryk,Stanisław Pijak, Franciszek Śnieżek, Zdzisław Jeł, Stanisław Gwozda, Józef Markowicz, Ryszard Pijak, Marian Pijak, Józef Bielawski, Eugeniusz Kowalczyk, Andrzej Śnieżek, Ryszard Gwozda, Marian Gwozda, Marek Ragan, Zenon Ryzner. W połowie lat 80 ubiegłego wieku we współpracy z Gminą została wybudowana w czynie społecznym przez mieszkańców nowa remiza z dwoma miejscami na auto pożarnicze.

 

W latach 1988 – 1995 komendantami byli: Markowicz Józef, Franciszek Śnieżek, Marian Gwozda.

 

 

W związku z brakiem zaangażowania lokalnej społeczności jednostka w latach około 1995-2010 miała przerwę w działalności. W tym czasie Urząd Gminy w Ząbkowicach Śląskich sprzedał remizę, a sprzęt strażacki został rozdysponowany między inne jednostki OSP.

 

 

W roku 2010 za sprawą Macieja Cisaka, Patryka Pijaka i Kamila Cisaka zebrała się grupa chętnych, które postanowiły reaktywować stowarzyszenie. Podczas rejestracji okazało się, że osoby, które były odpowiedzialne za likwidację w połowie lat 90 ubiegłego wieku nie wyrejestrowały w sądzie stowarzyszenia. Dzięki temu obecnie działająca jednostka ma ciągłość mimo kilkunastoletniej przerwy w działalności.

Źródło: OSP Olbrachcice Wlk.

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama