Inwestycja ta nie tylko ochroni tysiące mieszkańców przed skutkami powodzi, ale także wpłynie pozytywnie na środowisko i lokalną gospodarkę.
Jak zapowiedziały Wody Polskie, w latach 2025–2026 powstanie pełna dokumentacja projektowa, a rozpoczęcie budowy przewidziane jest na 2027 rok. Projekt będzie współfinansowany przez Bank Światowy.
104 miliony metrów sześciennych
Nowy zbiornik ma mieć pojemność 104 milionów metrów sześciennych, co odpowiada niemal dwukrotności objętości fali powodziowej, jaka nawiedziła Bardo we wrześniu 2024 roku. Dzięki temu znacząco zwiększy się poziom ochrony przeciwpowodziowej dla takich miejscowości jak Kamieniec Ząbkowicki, Paczków, Otmuchów, Nysa, Lewin Brzeski czy Skorogoszcz.
Szczegóły inwestycji przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Kamieńcu Ząbkowickim. Udział w wydarzeniu wzięli minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister infrastruktury Magdalena Roguska, wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz oraz burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Sylwester Kowal.
Budowa zbiornika domknie tzw. Kaskadę Nysy Kłodzkiej
Elementami Kaskady Nysy Kłodzkiej są już zbiorniki w Topoli, Kozielnie, Otmuchowie i Nysie. Dzięki temu będzie można skuteczniej ograniczać skutki powodzi i lepiej zarządzać zasobami wodnymi w okresach suszy.
Ale to nie wszystko. Nowy zbiornik to także korzyści dla środowiska i lokalnej społeczności. Ułatwi utrzymanie przepływów środowiskowych, poprawi warunki żeglugowe na Odrze, a także umożliwi produkcję zielonej energii dzięki planowanej elektrowni wodnej. Co więcej, zbiornik będzie dostępny dla mieszkańców i turystów – ma służyć celom rekreacyjnym i wędkarskim.
To już nie są plany ani obietnice
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.