reklama

Region. Powódź ze strony prawnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Region. Powódź ze strony prawnej - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPięć kluczowych porad prawnych dla osób dotkniętych klęską żywiołową we wrześniu tego roku.
reklama

1. Zgłoszenie szkód ubezpieczycielowi - jeśli posiadasz polisę ubezpieczeniową na nieruchomość lub mienie ruchome, zgłoś szkodę jak najszybciej do swojego ubezpieczyciela. Sprawdź terminy zgłaszania szkód w swojej polisie ubezpieczeniowej. Zbierz dokumentację zdjęciową zniszczeń oraz wszelkie dowody poniesionych strat (np. faktury za naprawy, zakup nowego sprzętu itp.).

2. Pomoc ze strony państwa - osoby poszkodowane mogą ubiegać się o pomoc finansową ze strony państwa, np. w formie zasiłków celowych. Zasiłki celowe są przyznawane przez gminy na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
- Najszybszą formą pomocy jest jednak zasiłek powodziowy w kwocie do 2 tys. zł w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych - mówi Paulina Polanowska, prawnik z Kancelarii Kopeć Zaborowski. - Zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodu, a decyzja o jego przyznaniu powinna być niezwłoczna, to jest do 2 dni. Wniosek należy złożyć w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Poszkodowani mogą się również ubiegać o pomoc „doraźną” (do 6 tys. zł) oraz pomoc na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego (do 200 tys. zł) - dodaje.

reklama

3. Zwolnienie z niektórych zobowiązań finansowych - w sytuacji klęski żywiołowej, poszkodowani mogą wystąpić o ulgi podatkowe, odroczenie płatności składek ZUS, a także zawieszenie lub umorzenie kredytów bankowych. Banki i instytucje finansowe często oferują specjalne programy pomocowe dla klientów dotkniętych klęską żywiołową. Warto skontaktować się bezpośrednio z instytucjami, by dowiedzieć się o możliwościach uzyskania takich ulg.

4. Ochrona prawna najemców i właścicieli nieruchomości - w przypadku zalania mieszkania lub domu, najemca ma prawo domagać się obniżenia czynszu, a nawet rozwiązania umowy najmu, jeżeli lokal staje się niezdatny do zamieszkania.

5. Prawa pracownicze - pracownicy, którzy nie mogą stawić się do pracy z powodu skutków klęski żywiołowej, mają prawo do usprawiedliwionej nieobecności. Mogą również korzystać z urlopu na żądanie lub wnioskować o urlop bezpłatny, jeśli nie są w stanie pracować.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama