reklama

Powiat Ząbkowicki: Wybierasz się w podróż? Sprawdź obowiązujące zasady

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Termit - Dolny Śląsk org

Powiat Ząbkowicki: Wybierasz się w podróż? Sprawdź obowiązujące zasady - Zdjęcie główne

Powiat Ząbkowicki. Zobacz jakie zasady obowiązują podróżujących za granicę | foto Termit - Dolny Śląsk org

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Ząbkowicki: Zobacz jakie zasady i obostrzenia obowiązują aktualnie przy przekraczaniu granic Polski. Jak dobrze przygotować się do podróży?
reklama

Powiat Ząbkowicki. Zmieniły się zasady podróżowania do krajów poza strefą Schengen. 

 

Kwarantanna po powrocie do Polski 

Posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa nie zwalnia podróżnych przekraczających granice zewnętrzne Unii Europejskiej lub Strefy Schengen z obowiązku kwarantanny. Na granicach zewnętrznych z kwarantanny są zwolnione tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy oraz określone kategorie osób - m.in. dyplomaci, żołnierze, załogi statków powietrznych. Także dzieci do ukończenia 12 roku  życia przekraczające granice zewnętrzne są zwolnione z kwarantanny, pod warunkiem, że podróżują pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.

Od 24 czerwca w przypadku podróży z państw, które nie należą do Strefy Schengen lub nie są państwem członkowskim Unii Europejskiej, okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu w kierunku koronawirusa jest negatywny. Jednak test można wykonać najwcześniej 7 dni od momentu przekroczenia granicy. Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski. W przypadku podróży w granicach Strefy Schegnen kwarantanna po powrocie do Polski nie obowiązuje. 

 

Jak przygotować się do podróży? 

Podróżowanie w czasach pandemii COVID-19 rządzi się swoimi prawami. Warto pamiętać, aby w trakcie planowania podróży zagranicznej uwzględnić te kroki: 

  • Sprawdź czy kraj do którego planujesz podróż jest otwarty dla ruchu turystycznego. W niektórych krajach wciąż panuje zakaz wjazdu cudzoziemców
  • Sprawdź czy przejście graniczne, którym zamierzasz przekroczyć granicę, jest otwarte
  • Zobacz jakie obostrzenia panują w krajach, przez które zamierzasz przejeżdżać
  • Sprawdź ważność swoich dokumentów i dane w nich zawarte
  • Pilnuj swojego bagażu i nie zostawiaj go bez opieki. Bagaż bez nadzoru jest traktowany jako potencjalne zagrożenie

Źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama