Reklama

Reklama

Powiat Ząbkowicki: więcej przemocy w domach

Opublikowano: czw, 14 sty 2021 09:00
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Powiat Ząbkowicki: więcej przemocy w domach - Zdjęcie główne

Przemoc przybiera na sile | foto redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Społeczna izolacja i utrata pracy przez wielu mieszkańców powiatu ząbkowickiego sprawiły, że nasila się przemoc domowa. Jak wygląda sytuacja w naszych, lokalnych ośrodkach pomocy społecznej? Czy jest się czym martwić?

Reklama

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich

W pandemię koronawirusa przemoc domowa, z którą walczą pracownicy ośrodka w Ząbkowicach bardzo się zwiększyła. Nawet o ponad 100%. Cały czas rejestrowane są kolejne niebieskie karty. Na koniec roku 2020 było 160 zarejestrowanych Niebieskich Kart. W ubiegłym roku w tym okresie było ich 72. A więc ponad dwukrotnie wzrosła ich ilość. 

 - Przyczyną przemocy domowej w głównej mierze jest alkohol i niestety w tym roku osoby częściej przebywają same. Członkowie rodziny więcej czasu spędzają ze sobą i czasami niestety nie wychodzi im to na dobre. Mamy utrudnione działania, ponieważ wszystkie instytucje pracują w reżimie sanitarnym. Mamy ograniczone pole działania. Jednak kiedy potrzebna jest interwencja, szczególnie tam, gdzie są dzieci - jedziemy bezwzględnie na miejsce - tłumaczy kierowniczka ośrodka. Ostatnio również nasila się przemoc, szczególnie dorosłych synów, na starszych rodzicach. To oni coraz częściej są sprawcami przemocy. 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamieńcu Ząbkowickim 

- Na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki akurat nie ma zauważalnego wzrostu przemocy domowej. Jest podobnie jak w poprzednich latach. Rodziny są na bieżąco monitorowane zarówno przez pracowników socjalnych, jak i dzielnicowych. Nie wzrosła także liczba wdrożonych procedur założenia niebieskiej karty. Gmina Kamieniec nie jest duża i nie ma tak wielu zgłoszonych, rażących przypadków przemocy - tłumaczy pracownica działu świadczeń rodzinnych - Niestety na dzień dzisiejszy pracownicy socjalni nie wyjeżdżają w teren, ale rodziny dalej są pod stałym nadzorem telefonicznym. Dzielnicowi jak najbardziej działają w terenie i dbają o bezpieczeństwo rodzin - dodaje. 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Stoszowicach

- W naszym ośrodku koronawirus nie wpłynął widocznie na tendencję wzrostową przemocy w rodzinie. Ta przemoc jest cały czas i ciągle są zakładane niebieskie karty. Nie widzę wpływu sytuacji epidemicznej na tą dziedzinę życia. Przynajmniej na naszym terenie. Są miesiące w ciągu roku, w których w ogóle nie zakładamy niebieskich kart. Są niestety też takie miesiące, w których zakładamy ich bardzo dużo. Nie ma tutaj konkretnej zależności. To, co się dzieje, to w głównej mierze skutek sytuacji i problemów panujących w tych rodzinach - mówi kierowniczka ośrodka. - Alkohol zdecydowanie sprzyja rozwojowi wielu aktów przemocy. Gdyby nie alkohol, może rozmawiali byśmy inaczej - spokojniej. Nie dochodziłoby do tylu awantur, wszczynania bójek i wzywania policji. W odniesieniu do poprzednich lat niestety mamy tendencję wzrostową. W 2019 roku mieliśmy 23 założone niebieskie karty, w 2020 roku - 31. Jednak przemoc rośnie już od dłuższego czasu, niezależnie od pandemii - wyjaśnia. - Oczywiście, chcielibyśmy, aby interwencji i niebieskich kart było jak najmniej. Najczęściej interweniujemy w rodzinach osób w średnim wieku. Niestety ostatnio sporadycznie pojawia się również przemoc dorosłych dzieci wobec rodziców - ujawnia. 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich

W pandemię koronawirusa przemoc domowa, z którą walczą pracownicy ośrodka w Ząbkowicach bardzo się zwiększyła. Nawet o ponad 100%. Cały czas rejestrowane są kolejne niebieskie karty. Na koniec roku 2020 było 160 zarejestrowanych Niebieskich Kart. W ubiegłym roku w tym okresie było ich 72. A więc ponad dwukrotnie wzrosła ich ilość. - Przyczyną przemocy domowej w głównej mierze jest alkohol i niestety w tym roku osoby częściej przebywają same. Członkowie rodziny więcej czasu spędzają ze sobą i czasami niestety nie wychodzi im to na dobre. Mamy utrudnione działania, ponieważ wszystkie instytucje pracują w reżimie sanitarnym. Mamy ograniczone pole działania. Jednak kiedy potrzebna jest interwencja, szczególnie tam, gdzie są dzieci - jedziemy bezwzględnie na miejsce - tłumaczy kierowniczka ośrodka. Ostatnio również nasila się przemoc, szczególnie dorosłych synów, na starszych rodzicach. To oni coraz częściej są sprawcami przemocy. 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej Bardo

Kierowniczka tego ośrodka nie udziela informacji odnośnie sytuacji przemocy w rodzinach objętych opieką tego konkretnego ośrodka - Nie udzielam informacji i nie muszę się tłumaczyć - twierdzi kobieta. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.