reklama

Powiat ząbkowicki. Puszczanie dymka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powiat ząbkowicki. Puszczanie dymka - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę, 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji rozmawiamy o paleniu i rzucaniu.
reklama

Kto pali?

Nie paliłem nigdy - mówi nam Dariusz Marcinków, przewodniczący rady powiatu. - Spróbowałem, ale mi się nie spodobało, zakręciło się w głowie i ten nieprzyjemny zapach z ust… - dodaje.

 

Nie palę i nigdy nie paliłam - mówi Magdalena Halikowska, ząbkowicka radna.

 

Nigdy nie paliłem - mówi starosta Roman Fester.

 

Palę niestety - odpowiada zapytany o to Daniel Ciepierski, prezes Ząbkowickiego Centrum Sportu i Rekreacji. - Bywały okresy, że rzucałem i kilka dni nie paliłem, ale później to wracało. Wiem, że to niezdrowe, ale chyba już z przyzwyczajenia ciągnie do palenia - dodaje.

 

Kto rzucał?

Nie paliłem nigdy nałogowo, więc nie rzucałem - odpowiada Andrzej Dominik, przewodniczący ząbkowickiej rady miejskiej.

 

Rzuciłam 15 lat temu i nie mogę dziś zrozumieć, jak ja mogłam palić - mówi Czesława Potemkin z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, oddział w Ząbkowicach Śląskich. - Paliłam wieczorami, w towarzystwie i jak stawiałam pasjansa. Aż tu w 2008 roku miałam zabieg i powiedziałam sobie, że przestanę i przestałam - dodaje.

Inaczej mąż pani Czesławy. On palił mocne bez filtra od 15 roku życia.

Pewnego dnia zobaczyliśmy w Kłodzku reklamę rzucania palenia z jakimiś elektrodami, mąż postanowił tego spróbować i się udało - opowiada Czesława Potemkin. - Wiem, że ludzie wracają do nałogu po tej metodzie, ale mój mąż nie wrócił - dodaje.

 

Kto rzuci?

Niektórzy są optymistami.

Wiem, że kiedyś uwolnię się od nałogu, ale jeszcze chyba nie teraz - mówi nam prezes Ciepierski. - Ale na pewno przyjdzie taki dzień - zapowiada.

 

Palenie a zdrowie

Mówi się o puszczaniu „dymka”, tymczasem dym tytoniowy zawiera ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia!

Pomocy w rzuceniu palenia udzielają poradnie dla osób chcących rzucić palenie oraz lekarze rodzinni. Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez telefoniczną poradnię pomocy palącym: tel. 801 108 108.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama