O otwarciu biura paszportowego władze Ząbkowic Śląskich informowały jesienią 2022 roku. Terenowy Punkt Paszportowy w Ząbkowicach Śląskich funkcjonuje przy ulicy Dalekiej 2. I jak się okazuje, cieszy się niezwykłą popularnością.
Wygodniej w Ząbkowicach
Punkt paszportowy bardzo dobrze wpisał się w nasze realia. W 2024 roku obsłużyliśmy 15 615 osób,to naprawdę bardzo dużo. Nie były to oczywiście tylko osoby z gminy Ząbkowice Śląskie i powiatu ząbkowickiego, ale także bardzo duo z województwa opolskiego i z Wrocławia. Wygodniej jest dojechać do Ząbkowic Ślaskich, bez problemów wyrobić paszport - informował podczas styczniowej sesji rady miejskiej burmistrz Marcin Orzeszek.Nie sposób jednak nie zadać sobie kilku pytań. Po co bowiem wyrabiać paszporty mieszkając w rejonie kraju, który sąsiaduje tylko z krajami w strefie Schengen, a więc tymi, do wyjazdu do których paszport jest niepotrzebny? Czy może chodzić o chęć dłuższego wyjazdu w dalej położone kraje - na przykład poza Unię Europejską?
Z paszportem na wakacje
Obywatele Polski mogą swobodnie podróżować do krajów strefy Schengen bez konieczności posiadania paszportu, legitymując się jedynie dowodem osobistym. Wnioski o wydanie paszportu są najczęściej składane z myślą o podróżach poza strefę Schengen, w tym do państw takich jak Wielka Brytania, a także do krajów azjatyckich, obu Ameryk czy Afryki, gdzie paszport stanowi podstawowy dokument tożsamości i podróży - poinformował nas Marcin Kulaczenko z ząbkowickiego magistratu.Ale jednocześnie władze Ząbkowic uspokajają. Posiadanie paszportu nie oznacza automatycznie opuszczenia gminy czy regionu, lecz stanowi przede wszystkim dokument umożliwiający podróże zagraniczne, głównie w celach turystycznych, zawodowych lub rodzinnych. Decyzja o wyjeździe zależy od indywidualnych planów mieszkańców, a dostępność paszportu jedynie poszerza ich możliwości mobilności - dodaje.
Działalność punku paszportowego rzecz jasna nie jest tanie. Jak nas poinformowano, koszt funkcjonowania punktu paszportowego w 2024 roku wyniósł blisko 247 tys zł. Około 15 % tej kwoty pokrywane jest ze środków Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast pozostała część finansowana jest ze środków gminy.
Co przygotować do złożenia wniosku o wydanie paszportu?
- Wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego (czytelnie wypełniony drukowanymi literami punkty od 1 do 13 we wniosku przed wizytą na stanowisku obsługi).
- Kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle - szczegółowe informacje dot. fotografii znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
- Do wglądu ważny dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy.
- Posiadany ważny paszport do wglądu (przy odbiorze nowego paszportu należy go przedłożyć do anulowania).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.