Porody rodzinne zostały wstrzymane w marcu, podobnie jak praktycznie we wszystkich szpitalach w Polsce. Tymczasem w lipcu Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, oświadczył, że osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19. NFZ przeznaczył dodatkowe środki finansowe dla szpitali na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Dzięki temu wycena porodu zwiększyła się o ok. 100 zł. Te pieniądze powinny być wykorzystane m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
Już wcześniej niektóre z placówek przywróciły możliwość rodzenia z osobą towarzyszącą, jednak wiele szpitali - także w naszym regionie - wprowadziło zapisy o tym, że partner musi posiadać zaświadczenie o wykonaniu testu wykrywającego koronawirusa, wykonanego maksymalnie na 5 dni przed datą porodu. Tylko jak ustalić tę datę, skoro nie potrafią tego nawet doświadczeni położnicy?
- Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym - zaznaczył teraz w lipcu prezes NFZ.
Decyzją dyrekcji szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich w środę, 8 lipca, o godz. 8.00 wznowiona została możliwość prowadzenia porodów rodzinnych, z zachowaniem określonych zasad w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Zasady bezpiecznego uczestnictwa w porodzie rodzinnym top m.in. to, że w dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa, wszelkie objawy mogące wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych dyskwalifikują ją z uczestnictwa w porodzie rodzinnym. Przed wejściem do szpitala ciężarna i osoba towarzysząca przechodzą triaż (pomiar temperatury ciała, wstępny wywiad epidemiologiczny), a następnie zobowiązani są wypełnić ankietę epidemiologiczną. Do wydzielonego pomieszczenia osoba towarzysząca wchodzi w fartuchu flizelinowym i tu go zdejmuje, podobnie jak odzież własną, a następnie ubiera się w odzież ochronną: jednorazowy kombinezon lub fartuch barierowy, przyłbicę, rękawice i ochraniacze na obuwie. W przypadku zastosowania fartucha barierowego osoba towarzysząca otrzymuje również czepek ochronny na włosy.