Chiropterolodzy odwiedzili m.in. dawną kopalnię w Szklarach. Ile nietoperzy naliczyli?
- To tajemnica - mówi nam Dariusz Domagała, właściciel kopalni. - Takie informacje są tajne, ponieważ to stworzenia objęte ochroną. Mogę tylko zdradzić, że bytuje u mnie jedenaście gatunków z dwudziestu pięciu krajowych.
Nietoperze liczone są w styczniu, ponieważ w okresie zimowym zapadają w sen zwany hibernacją.
- Temperatura ich ciała zbliżona jest wówczas do temperatury otoczenia, dzięki czemu spowolnione zostają wszystkie procesy życiowe i nietoperze mogą przeżyć zimę korzystając ze zgromadzonych jesienią zapasów tłuszczu - mówi dr Joanna Furmankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Każde dodatkowe i niepotrzebne wybudzenie powoduje znaczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej, niezbędnej aby doczekać wiosny. Pamiętajmy więc, aby zimą (od listopada do końca marca) nie wchodzić do podziemi, w których hibernują nietoperze - dodaje.
Nietoperze na swoje zimowe kryjówki wybierają zazwyczaj miejsca jak najmniej dostępne dla ludzi. Bytują one na przykład w ząbkowickim zamku.
Pamiętajmy, że wszystkie nietoperze są objęte ochroną ścisłą. Dolny Śląsk zamieszkuje ok. 5-6 tysięcy nietoperzy.
Pożyteczne nietoperze Polskie nietoperze odżywiają się owadami, zwłaszcza tymi szkodliwymi dla płodów rolnych, sadów, lasów oraz uciążliwymi dla człowieka, jak chrabąszcze, guniaki, komary i ćmy (np. barczatki sosnówki, brudnice mniszki, owocówki jabłkóweczki). W ciągu jednej nocy jeden nietoperz może schwytać kilka tysięcy owadów. Nietoperze przyczyniają się skutecznie do zmniejszania liczby komarów, których mogą złowić nawet do tysiąca w ciągu jednej godziny. |
CIEKAWE FAKTY: * na całym świecie żyje aż ok. 1360 gatunków nietoperzy * są to jedyne zdolne do aktywnego lotu ssaki * specyficzną postawę w spoczynku - zwisanie głową w dół - zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn |
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.