reklama

Park Narodowy Gór Stołowych. Rusza sezon turystyczny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PNGS

Park Narodowy Gór Stołowych. Rusza sezon turystyczny - Zdjęcie główne

Sezon turystyczny rozpocznie się 28 kwietnia | foto PNGS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon turystyczny w Górach Stołowych ruszy z opóźnieniem. Czym jest ono spowodowane?
reklama

Park Narodowy Gór Stołowych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, sezon turystyczny, który miał się rozpocząć w poniedziałek, 26 kwietnia, rozpocznie się w środę, 28 kwietnia. Jest to spowodowane aktualnymi warunkami meteorologicznymi, a co za tym idzie kiepskimi warunkami na trasach turystycznych. Zima nie odpuszcza i mozolnie torowane trasy turystyczne codziennie spowijają się lodem na nowo. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego pracownicy PNGS śmiałkom ryzykującym zwiedzanie na własną odpowiedzialność zalecają uzbrojenie się w „raczki”. Do 28 kwietnia trasy udostępnione są bezpłatnie. Turyści wchodzą na własną odpowiedzialność. Nie ma możliwości wjazdu na parking górny przy labiryncie Błędnych Skał.

 

Krótka historia Gór Stołowych

Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie.  Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama