reklama

Pałac w Stolcu nie na sprzedaż

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Pałac w Stolcu nie na sprzedaż - Zdjęcie główne

Pałac w Stolcu jest w bardzo złym stanie | foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pałac w Stolcu nie na sprzedaż. Stojący w centrum Stolca zabytek jest mocno zniszczony
reklama

W październiku 2020 r. zawaliła się jedna z jego wież. Co dalej z obiektem?

Pałac został wzniesiony w XVIII w. na miejscu dawnego zamku z XIV w., który został zniszczony podczas wojen husyckich. Ponoć jako pierwszy na Śląsku został wyposażony w instalację odgromową. W czasie II wojny światowej obiekt został zajęty przez państwo niemieckie. Początkowo urządzono tu oficerską szkołę Sturmabteilung (oddziałów szturmowych Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników) dla Obergruppe „Schlesien”. Pod koniec wojny pałac stał się jedną ze składnic muzealnych Günthera Grundmanna, który zbierał dla Niemców dzieła sztuki. Zgromadzone zostały tu zabytki zwiezione z Wrocławia, które potem wywieźli na wschód Sowieci stacjonujący w obiekcie w latach 1945-1946. Majątek w Stolcu znalazł się w gestii Stacji Nasiennictwa Rolniczego z Bobolic. Odbywały się tu liczne zabawy. Myślano nawet o tym, aby urządzić tu szkołę rolniczą. 

 

Budowa drogi kosztem zabytku

Pałac, choć niegdyś piękny, nie miał zbyt wiele szczęścia, choć udało mu się przetrwać wojnę. W 1978r. rozebrano jego fasadę, a uzyskany gruz wykorzystano pod budowę drogi. Zespół pałacowy w Stolcu do rejestru zabytków wpisano w 1966 r., a otaczający go pięciohektarowy park - w 1981 r. 

Zrujnowany zabytek należał do Agencji Nieruchomości Rolnych, która próbowała sprzedać obiekt, ale razem z parkiem. Nie udało się. Agencja ogrodziła go siatką, zamurowała część okien, aby nikt do niego nie wszedł i nie zrobił sobie krzywdy. We wrześniu 2017 r. ANR została wchłonięta przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który zapytaliśmy o dalszy los zabytkowej budowli.

 

Będą zabezpieczać

- Pałac nie jest wystawiony na sprzedaż i nikt nie zgłaszał się do KOWR w sprawie jego kupna. KOWR będzie zabezpieczał pałac przed jego dalszym niszczeniem - mówi nam Wojciech Adamczyk z ośrodka. - Obecnie KOWR dostał wytyczne i zalecenia konserwatora zabytków i ogłoszono przetarg na wyłonienie firmy, która dokona projektu budowlanego. Otwarcie ofert odbędzie się 23 lipca.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama