reklama

Od dzisiaj dostępne są wnioski o 500+ w języku ukraińskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Shutterstock.com

Od dzisiaj dostępne są wnioski o 500+ w języku ukraińskim  - Zdjęcie główne

foto Shutterstock.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim jest dostępny na stronie internetowej ZUS już od soboty, 26 marca. Od dzisiaj zaczęło się przyjmowanie wniosków w wersji elektronicznej od uchodźców. W ten weekend placówki ZUS są otwarte dla obywateli Ukrainy od 9:00 do 15:00.
reklama

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. 

Będą oni mogli starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. W ten weekend otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść, żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek
– informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Przyjąłeś do siebie uchodźców? Sprawdź, jak pomóc im złożyć wniosek

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS osoba wnioskująca powinna mieć ze sobą:

  • paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie, których przekroczono granicę, (jeśli go mają)
  • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka
  • numer swojego rachunku bankowego w Polsce
  • swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail
  • orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym
  • dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka taką sytuacja
  • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.
Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o pieniądze z ZUS
- dodaje rzeczniczka.

W sobotę i niedzielę w różnych miejscach na Dolnym Śląsku placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, natomiast od poniedziałku, 28 marca, rusza pełna obsługa w placówkach ZUS w godzinach obsługi klientów: poniedziałek, godz. 8:00-17:00, (zmiana od 4 kwietnia – w godz.  8:00-18:00) wtorek - piątek, godz. 8:00-15:00

Specjalna linia dla Ukraińców

W ubiegły poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. 

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim. 

 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama